Az 1997-ben alapított Urwerk az új hullámos, szokatlan, egzotikus anyagokat, korábban nem látott mechanikai megoldásokat, meghökkentő dizájnokat alkalmazó svájci óragyártók közé tartozik.
Nemrég bemutatott új modelljük, az UR-100VC – LightSpeed is megfelel a fentieknek, ez az óra a fénysebesség témája köré épül.
Azon túl, hogy a perceket egy 0-60-as sávon egy aprócska mutatóval, míg az órákat forgó korongokkal jelzi (ezt korábbi modelljeik is tudták), a bonyolult, áttört korongot tartalmazó domború „számlapon” a Naprendszer tagjainak fénysebességben megadott távolságait szemlélteti.
A finommechanikai, horológiai remekműre pillantva leolvashatjuk, hogy csillagunk másodpercenként 299 792 458 km-t haladó fénye mennyi idő alatt éri el a különböző bolygókat – a Merkúrig ez 3,2, a Vénuszig 6, otthonunkig, a Földig 8,3, a Marsig 12,6, a gázóriás Jupiterig 43,2, Szaturnuszig 79,3, az Uránuszig 159,6 percig tart ez, míg a Neptunuszig már 4,1 óráig.
„A Naptól indulva kiszámoltuk és illusztráltuk, mennyi ideig tart a a fénynek elérni a bolygókat. Utazás téren és időn keresztül a legvarázslatosabb médium, a fény segítségével. Ez a történet beszél a helyünkről a Földön, az univerzum végtelenségéről, valamint arról, hogy a jelenben is mindig hátrányban vagyunk, hiszen mire egy csillag fénye elér minket, lehet, hogy maga a csillag már nem is létezik. Amit látunk, már nincs ott, mi egy nem létező időt, a múltat érzékeljük” – magyarázta a koncepciót az Urwerk társalapítója, órásmestere, Felix Baumgarnter. (Nem, nem az űrből ugrós extrém sportoló.)
Kattints a képre, galéria nyílik!
Az Urwerk UR-100VC a 43 mm-es átmérőjű, 54 rétegű szénszálas tokban 40 köves, 48 óra járástartalékot biztosító, 4 Hz-es, alumíniumból, berillium-bronz ötvözetből épített UR 12.02 szerkezettel készül, alul és felül is zafírüveget kap. Az ihlető elem, a fény kontrasztjaként összességében az űr feketeségét idéző dizájnt piros, texturált gumiszíj dobja fel.
A svájci műhely évente összesen – minden modellt beleértve – 150 órát gyárt, így az UR-100VC is természetszerűen limitált kiadásnak, ritkaságnak számít, az ára is ennek megfelelő: darabjáért 65 ezer frankot, azaz 26,7 millió forintot kérnek.