Láttunk már sokféle robotot, van, amelyik kosárra dob, van, amelyik ruhát hajtogatni tanul, az iparági veterán Boston Dynamics teremtményei táncolnak, pakolnak, a Tesla Optimusai önállóan csoszognak, kábeles távirányítással másolják az emberi mozdulatokat.

Ami a kézügyességet illeti, valószínűleg az eddig csúcsot a Sanctuary AI robotja, a Phoenix jelenti. A kanadai fejlesztőcég 170 centi magas, 70 kg-os gépe járni ugyan – legalábbis egyelőre – nem tud, ám eddig nem is erre fókuszáltak, hanem az emberi kézmozgások minél pontosabb leutánzására, lemodellezésére.

Ehhez az ezen a területen általában alkalmazott elektromotorok helyett a hidraulikát vetették be, melynek fejlesztése drágább, karbantartása is problémásabb, hiszen bármikor adódhat egy szivárgás, ám egyesíti azt a három tényezőt, a precizitást, sebességet és erőt, melyekkel megközelíthető az emberi (kéz)mozgás.

Emberként tesz-vesz ez az új robot 1

Phoenix (Kép: Sanctuary AI)

Az eltérő technológia mellett a Sanctuary AI a robot tanítása terén is más megközelítést választott: a Phoenixet nem konkrét, specifikus feladatok elvégzésére oktatják, hanem a kézmozgások alapjait sajátíttatják el vele – valahogy úgy, ahogy a kisbabák a kiságy feletti forgó piszkálásával kezdik –, majd ezek kombinációinak megtalálását a robotra bízzák. Ebben a cég saját fejlesztésű mesterséges intelligenciája, a Carbon segíti. 

„Az emberi kéz 31-33 különböző fogásra képes. A mi algoritmusaink alkalmazása mellett kíváncsian figyeljük, hogy [a Phoenix] megtalálja-e magától ugyanazt a 33-at, melyekre az orvostudomány, az anatómia alapján az ember keze alkalmas. Szorítások, markolások, csippentések, nagyon sokféle van. Olyan kezet terveztünk, amely képes lehet mind a 33, az ember környezettel való alapvető interakcióinak elvégzésére” – magyarázta a New Atlasnak a Sanctuary AI műszaki igazgatója, Suzanne Gildert.

A Sanctuary AI-nál tisztában vannak vele, hogy a kezdeti fázis lassú, ám a fejlődés „exponenciális” lehet, ahogyan a megtanult elemek, mozgások egymásra épülnek és kombinálódnak.