Néha az embert annyira elkapja a gépszíj, hogy csak a kötelességek és kérések teljesítése lebeg a szeme előtt. Nem pihen, nem kapcsol ki, csak folyton azon van, hogyan oldja meg a feladatait. Ennél már csak az a rosszabb, amikor az érzelmi élete romokba dől, és hosszú ideig nem jut ki az ezt követő hullámvölgyből.
Az ilyen stresszes időszakok nemcsak a lelkivilágunkra, hanem az egészségünkre is hatással lehetnek. Holott a stressz az emberi test természetes reakciója olyan ingerekre, amelyek kibillentik az egyensúlyi állapotából és alkalmazkodásra kényszerítik. Bár az ősember számára a stressz életmentő mechanizmus volt, manapság a legtöbb feszültséget okozó élethelyzet nem jelent valódi életveszélyt számunkra. Kész szerencse!
Élet-halál kérdése
Szervezetünk mégis úgy reagál ezekre az ingerekre, mintha az életünk múlna rajta. Stresszhelyzetben megemelkedik a pulzusszám, a vérnyomás, továbbá a légzés és a szívverés sebessége. Amennyiben ez az állapot tartósan fennáll, akkor már az orvosok szerint is súlyos, krónikus stresszel találtuk magunkat szembe, amely komoly egészségi problémákat okozhat.
Az állandó stressz hosszú távon károsíthatja a szív- és érrendszert, az izomzatot, negatívan befolyásolja az anyagcserét, az immunrendszert és az emésztőrendszert is. Éppen ezért szerepet játszhat az aranyér kialakulásában.
Megváltozik az emésztés?
De nem is akárhogyan. A stressz hatására ugyanis az agyban termelődő hormonok megváltoztathatják a bélrendszer működését a központi idegrendszeren keresztül. Ennek következtében azok, akik ki vannak téve a krónikus stressznek, hasi teltségérzetet vagy puffadást tapasztalhatnak.
Az emberi agy és az emésztőrendszer ugyanis az idegpályákon keresztül szoros kapcsolatban áll egymással. A stresszhormonok ösztönzik a szív- és érrendszer teljesítőképességét, ugyanakkor csökkentik az emésztőrendszer aktivitását. Ennek eredményeként a bélrendszer izmai lelassulnak, és székrekedés alakulhat ki.
A székrekedés pedig közvetve is a melegágya az aranyér kialakulásának. Ha valaki hosszú időt tölt a WC-n ülő testhelyzetben eredménytelenül, akkor akarva-akaratlanul vérbőséget okoz magának odalent. A haspréssel pedig csak fokozza ezt az amúgy sem kellemes állapotot. A hosszantartó nyomás hatására kitágulhatnak a végbél vénái, a faluk elvékonyodhat és aranyér alakulhat ki.
Nem lehet kizárni
A stresszt nagyon sokan nem tudják kizárni az életükből. Az egyetlen megoldás az lehet, ha megpróbáljuk csökkenteni a szervezetünkre gyakorolt hatásait. Sétálással, rendszeres mozgással, légzőgyakorlatokkal és meditációval sikert érhetünk el ezen a téren. Fontos, hogy mentálisan urai legyünk a helyzetnek, és időben ismerjük fel azokat a testi tüneteket, amelyek a krónikus stresszt jelzik.
Így időben gondoskodhatunk a szükséges lépésekről, és kezünkbe vehetjük a sorsunk alakulását. Végső esetben pedig visszanyerhetjük a jó közérzetünket. Ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk a stresszt kezelni, feltétlenül forduljunk szakemberhez, nem szégyen segítséget kérni!
Hirdetés
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!