Közel fél évszázada foglalkoztatja a pszichológusokat, orvosokat, alvásszakértőket a tudatos/éber/tiszta álom, angol kifejezéssel lucid dream jelensége. A kifejezés azt az – álom és ébrenlét határán lévő – állapotot írja le, amikor az alvó személy tisztában van azzal, hogy álmodik, és ilyen-olyan mértékben, gyakorlással egyre jobban képes is irányítani az álom tartalmát.

Egy új, az REMspace nevű amerikai neurotechnológiai cég kutatói által publikálandó tanulmány szerint olyannyira, hogy akár autóvezetésre is képesek lehetnek az éber álmodók.

A kutatássorozatban öt gyakorlott éber álmodóval vizsgálták, mennyire képesek külső eszközöket irányítani ebben az állapotban. A kísérleti alanyoknál az alvás álomszakaszában (REM) a csukott szemük előtt villantottak fel LED-eket, melyekről korábban, éber állapotban memorizálták, hogy végtagjaikkal milyen választ adjanak, milyen mozdulatot tegyenek. Ugyan az REM fázisban az izmok nagyrészt tónustalanok, kis rándulásokra ilyenkor is sor kerül, ezek irányítására trenírozták a résztvevőket.

Először mindössze a felvillantott fényeknek megfelelő végtag mozdítását gyakorolták be, majd miután előbb ébren, de csukott szemmel, megtanultak vezetni egy virtuális autót – a bal vagy a jobb kar rándítása megfelelő irányba való kitérést, a lábak megfeszítése a gyorsítást jelentette, a kikerülendő akadályt fényvillanás jelezte –, ugyanennek az irányításával próbálkoztak éber álomban.

A kutatók az alanyokra szerelt elektródákkal követték, azok mikor kerültek REM fázisba, a gyakorlott éber álmodók pedig lecsukott szemeik háromszori jobbra-balra mozgatásával jelezték, hogy készen állnak a virtuális vezetésre.

Bár álmaik nem konkrétan az autóvezetésről szóltak, a fényjelekre reagálva képesek voltak a virtuális autóval kikerülni a virtuális akadályokat a 28 irányváltást igénylő tesztpályán.

Egy alany első alkalommal két kanyarra, majd egyenes haladásra volt képes, másodszorra több szándékos és néhány helytelen kanyar jött neki össze, de volt, aki 17 szándékos irányváltással kerülgette az „akadályokat”.

Az REMspace kutatói hangsúlyozzák, hogy céljuk nem alvás közbeni autóvezetés kifejlesztése volt, kísérleteik pedig egyelőre eléggé kezdetlegesek, ám minden jel arra utal, hogy kis gyakorlással szinte bárki képes lehet hasonlókra, az éber álombeli kétirányú komputeres interakció pedig komoly lehetőségeket rejt a jövőre – például az okosotthonok hangjelzéseire való reagálások terén, a cég ezt illetően is végez kísérleteket.

„Az álomból megvalósuló kétirányú interakció számtalan technológiai lehetőséget nyithat. A következő lépés, annak demonstrálása, hogy ilyen módon valós objektumokat (robotokat, autókat, drónokat) is lehetséges irányítani. Az okosotthonok funkciói is kényelmesen vezérelhetővé válhatnának éber álomból” – magyarázta a cég alapítója, Michael Raduga.