Ha veled is megtörtént már, hogy befeküdtél az ágyba, de utána még hosszú ideig ébren hánykolódtál, akkor könnyen lehet, hogy jobban oda kell figyelned arra, mit teszel vagy mit nem teszel meg alvás előtt.

Nem mindegy, mit eszel

Könnyen lehet, hogy elalvás előtt koffeintartalmú italokat (energiaitalok, kávé, tea) fogyasztottál. Ha ráadásul nagy mennyiségben tetted ezt, akkor valószínű, hogy erősen kátyússá tetted az elalváshoz vezető utat. Az sem szerencsés, ha későre időzítetted a vacsora időpontját. Igen, az olaszok néha így csinálják, sőt, este tízkor még egy eszpresszót is felhörpintenek, de ne felejtsük el, hogy ott van délutáni szieszta is.

Amennyiben nem akarod lekésni az elalvásod idejét, ne edd degeszre magad, mert a gyomrodnak idő kell, amíg feldolgozza a bevitt tápanyagokat. Az, hogy pontosan mikor hagyjuk abba az étkezést lefekvés előtt, személyenként változik. Az alvásszakértők azt javasolják, hogy minimum 2-3 órával lefekvés előtt már ne együnk.

Alvás előtt már nem javasolt nehéz ételeket fogyasztani. A kifejezetten alvásbarát ételek közé tartoznak a könnyen emészthető zöldségek, kis mennyiségben a jó minőségű zsírok (például néhány szelet avokádó) és valamilyen kiváló minőségű fehérje, például a hal. A szerotonin nevű neurotranszmitter elősegíti az alvást, ezért érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek fokozzák a szerotonin termelését, ilyenek a teljes kiőrlésű gabonafélék (pl. zab vagy árpa) és az édesburgonya. Kerülni kell a magas cukor- és finomítottszénhidrát-tartalmú ételeket, valamint a csokoládét.

Erre figyelj, ha nem tudsz elaludni 1

A kék fény a hibás?

Ha nem tudsz elaludni, azért az alvás előtti túlzott képernyőidő is felelős lehet. Hazaestél a munkából, és a számítógéppel pihented ki magad? Nos, ennek megvan a böjtje, mert a rövid hullámhosszú, 460-480 nm körüli kékes fények aktiválják a belső órát és csökkentik a melatonintermelést. Utóbbi pedig azért fontos, mert a melatonin biztosítja a nyugodt, pihentető alvást.

A kék fény hasonló hatással van a szervezetünkre, mint a koffein. Éppen ezért fontos, hogy elalvás előtt kerüljük a kütyükből származó kék fényt, mert az jelentős mértékben ronthatja az alvásminőséget. Ha elkerülhetetlen a munka, akkor kékfényszűrős szemüveggel és alvás előtti olvasással vagy relaxációval érdemes csökkenteni ennek hatásait. Ha a telefonod nyomogatásával ringatod álomba magad, javasoljuk, hogy kapcsold be rajta a kékfényszűrőt!

Segíthet az elalvásban, ha megfelelően besötétíted a hálószobát, illetve egy levendulás fürdő is hozzájárulhat, hogy ráhangolódj a pihenésre.

A pihentető, nyugodt alvásra tehát rá kell készülni, nem szabad csak úgy beesni az ágyba. Ha sokszor alszunk rosszul, annak idővel az egészségünk is kárát láthatja.

HIRDETÉS

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Erre figyelj, ha nem tudsz elaludni 2

Vény nélkül kapható gyógyszer

Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!