Már pirosra vált a lámpa, de kivág mögüled, és bepréseli az autóját közéd meg a jelzőlámpa közé? Veszélyesen kikanyarodik eléd, majd, ha rádudálsz, még nyom egy büntetőfékezést? Az édesanyádat emlegeti, mert betartod az 50-es sebességkorlátozást, amikor ő menne? Az agressziónak számos megnyilvánulása létezik a magyar utakon, aligha van olyan, aki még ne tapasztalta volna meg.
Hozzáálláson múlik?
Egy 2024-es kutatás szerint a magyar autósok jelentős része szerint a legnagyobb problémát az agresszív magatartás okozza a hazai utakon. A Közlekedéstudományi Egyesület felmérésében részt vevők 85 százaléka egyetértett abban, hogy ha a közlekedés résztvevői figyelmesebben, kulturáltabban viselkednének egymással, az biztonságosabbá tenné a közlekedést.
A kutatás arra is rávilágított, hogy mindenkinek van valami problémája a többi közlekedővel, saját magát viszont ártatlannak látja. Az attitűdök alapján a kerékpárosok a legkevésbé szabálykövetők, és őket tartják a legkevésbé kulturáltaknak is.
Elképzelhető azonban, hogy a konfliktusok megelőzését először saját magunkon kell elkezdeni. Minden a hozzáálláson múlik a szakértők szerint, ami azt jelenti, hogy már eleve olyan tudattal kell beülni a kocsikba, hogy bármi történik, akkor sem „vesszük fel az elénk dobott kesztyűt”, azaz nem állunk bele a konfliktusokba. Nem szabad élet-halál harcnak tekinteni egy közlekedési affért, mert egyáltalán nem az. Oké, mondani könnyű, de hogyan valósítsuk meg?
Erre fókuszáljunk inkább
Vezetés közben lehetőleg koncentráljunk a „feladatra”. Utazás közben emlékeztessük magunkat a környezetünk szépségeire, hogy láthatjuk a változó, fejlődő tájat. Ne mulasszuk el utasaink figyelmét felhívni az esetleges érdekességekre. A nyugodt vezetés a pénztárcánknak is jót tesz: ha figyelünk, és előrelátóan vezetünk, például rágurulunk a lámpákra, elkerüljük az értelmetlen fékezéseket, gyorsításokat, akkor az a fogyasztáson is meg fog látszódni, és sokkal kevesebb üzemanyagot fog elkortyolgatni az autó.
Ha mégis türelmetlen, agresszív autóssal hoz össze a sors, akkor a legjobb, amit tehetünk, hogy nem reagálunk rá. Továbbra is betartjuk a követési távot, és nem idézünk elő balesetveszélyes helyzeteket csak azért, hogy visszaelőzzük, vagy hogy jelezhessük a rosszallásunkat neki. Soha ne kényszerítsünk senkit hirtelen fékezésre vagy irányváltásra. Ne vegyünk semmit a személyünk elleni támadásnak, ha más agresszívan viselkedik, akkor kerüljük a szemkontaktust, mert a másik csak késztetést fog érezni arra, hogy még jobban megvédje az álláspontját.
Természetes, ha sok ilyen zabolázatlan autóssal van dolgunk, akkor előbb-utóbb felgyűlik bennünk a feszültség és a fájdalom. Éppen ezért a legjobb, ha humorral kezeljük a dolgot. Nevessük ki, mosolyogjunk rajta, vagy szimplán beszéljük ki a dolgot utastársainkkal. Ezzel nem marad felgyülemlett sérelem bennünk.
Kapcsold be a kedvenc zenédet, vagy hallgass podcastet! Egy jó dal vagy műsor elterelheti a gondolataidat.
Fontos az is, hogy mi magunk se legyünk stresszesek, ami legtöbbször a késésekből fakad. Indulj ezért időben. Ha késésben vagy, inkább telefonálj oda, és jelezd a késést, ezzel megoldhatod a helyzetet.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!