A Jaguar Land Rover (JLR) 2030-ra minden márkája minden modelljét villamosítani fogja, ennek előkészítése folyik a brit prémiummárka coventryi elektromosjármű-gyártó és -tesztelő üzemében.
A létesítmény egy olyan összetett, nagy energiasűrűségű környezet, ahol több ezer eszközt, berendezést és készüléket kell folyamatosan felügyelni – ezt a feladatot bízták a legújabb „munkatársra”, a Rover névre hallgató robotkutyára.
Az amúgy 2022 óta a Hyundai tulajdonában lévő Boston Dynamics 75 ezer dolláros (27 millió Ft) Spot modellje őrkutyaként értékes időt takarít meg azzal, hogy korai fázisban azonosítja a lehetséges üzemeltetési problémákat, a berendezések elhasználódását.
A különböző útvonalak követésére beprogramozott, teljesen önállóan működő Rover éjjel-nappal járőrözik, egyetlen nap alatt akár 24 alkalommal bejárja a gondjaira bízott területet. Mesterséges intelligencia segítségével képes kinyitni az ajtókat, felmenni a lépcsőkön és ügyesen áthaladni nagy forgalmú szakaszokon. Eközben szüntelenül méréseket végez, ellenőrzi a szelepeket és berendezéseket. Fejlett fedélzeti érzékelőivel Rover képes „meghallani” az emberi érzékszervekkel észrevehetetlen gázszivárgásokat, míg az akkumulátorok hőmérsékletét hőérzékelői segítségével gyorsan és pontosan határozza meg, így gondoskodva arról, hogy a szerelők biztonságos környezetben végezhessék munkájukat.
Rover egyrészt képes hiba nélkül ellátni ezeket a feladatokat, kizárva az emberi tévedés kockázatát a folyamatból, másrészt tehermentesíti a mérnököket, akik így hasznosabban tudják kihasználni munkaidejüket: Rover jelentéseit kielemezve megalapozott üzleti és karbantartási előrejelzéseket készíthetnek, vagy elvégezhetik a szükségesnek jelzett javításokat.
A valódi kutyákhoz hasonlóan Rovernek is van saját kennelje: műszakjai között itt „pihen meg” és tölti fel 50 voltos akkumulátorát. A hagyományos ebekkel ellentétben azonban a robotkutya a nap 24 órájában, a hét 7 napján készen áll a munkavégzésre, és sem a hangos zajok, sem a szokatlan látvány vagy illatok nem zavarják meg koncentrációját.
A JLR robotikai beruházásai túlmutatnak Rover alkalmazásán: a coventryi létesítményben a plazmás tisztítórobotok használatát is vizsgálják, ezek az akkumulátorgyártás során a cellák precíz tisztítását, a mikroszkopikus szennyeződések eltávolítását végezhetik majd.