A Vezessen az elmúlt pár évben többször is írtunk már az „űr határára” légballonos utazásokat szervező projektekről, többek között a Space Perspective cégről is.

A floridai vállalkozás a Neptune nevű kapszulájában tervez alkalmanként 6 utast (és a személyzetet) luxuskörülmények között 30 km-es magasságba emelni, ahol már légkör ritkasága miatt sötét az égbolt, és ahonnan már jól látszik a Föld görbülete. (Tegyük hozzá, az űr határa a tudományos közmegegyezés szerint a 100 km-es magasságban húzódó Kármán-vonal.)

A két-két órás emelkedéssel és ereszkedéssel együtt hatórás úton a 125 ezer dolláros (mai árfolyamon 44,3 millió Ft) jegyet kifizetők lounge-os környezetben, Michelin-csillagos étterem séfje által előkészített falatokat majszolva, nemes borokat kortyolva élvezhetik a kilátást, melyet még az illemhely magányában is megkapnak.

Ahhoz persze, hogy mindez valósággá váljon, a hidrogénes ballon alá kötött kapszulának 100 százalékos biztonsággal kell üzemelnie, de épp ezen a téren pipálhatott ki újabb mérföldkövet a cég. Szeptember közepén a Spaceship Neptune-Excelsior a floridai St. Petersburg-i Marine Spaceportból felszállva sikeres tesztrepülést teljesített.

Kattints a képre, galéria nyílik!

Egy lépéssel közelebb a luxusűturizmus 2

Az utasok nélküli repülésen a kapszula a teljes hatórás programot vitte végig. Hibátlanul sikerült az MS Voyager hajóról való emelkedés – ami a későbbiekben a Föld „bármely pontjáról” való indítás lehetőségét előlegezi –, a kapszula végig megőrizte szerkezeti integritását, a belső nyomást és hőmérsékletet, a tengeri landolásnál pedig minden szükséges helymeghatározó és kommunikációs rendszer rendeltetésszerűen működött.

A sikeres „üres” tesztet követően 2025-ben az emberes próbákkal folytatódhat a munka, és ha a továbbiakban sem lesz probléma, 2026-ban pedig elindulhatnak a fizetős utasok járatai. A Space Perspective állítása szerint már több mint 1800 jegyet értékesítettek ezekre.