A pálinka idehaza közismerten olyan italnak számít, ami egyszerre „gyógyítja” a torokgyulladást, a náthát, de sokak szerint még a szívproblémákat is. Legalábbis a lelki eredetűeket. A helyzet azonban az, hogy egyáltalán nem javasolt túl sokszor a poharak fenekére nézni, még egy olyan érzelmileg intenzív ünnepi időszakban sem, mint amilyenek a karácsony és szilveszter körüli napok.
A túlzásba vitt alkoholfogyasztás rövid távon is komoly problémákat okozhat. Az általánosságban „részegségnek” hívott állapot következtében már az alvás sem lesz pihentető. Még akkor sem, ha az „elázott” alany „dolby stereo” hangzásban horkol az ágyon vagy kanapén. Kétségtelen, hogy az alkoholnak van nyugtató hatása, ennek ellenére megzavarhatja az alvási ciklusokat és megrövidítheti a mély alvás fázisát (REM). Emellett éjszakai izzadást, szájszárazságot és ébredési fejfájást okozhat.
Amikor rendszeresen csinálod
Ha valaki az ünnepeken gyakrabban felönt a garatra, akkor hosszú távon is szembesülhet a káros hatásaival. Ezek közé tartozik az alvás egyre felületesebbé válása, valamint a napközbeni memóriazavar kialakulása. Az alkohol emellett „kinyithatja az ajtót” az aranyér előtt is. Ez a vegyület ugyanis dehidratálja az emberi testet. A szomjazó keringés miatt a belekből a lehető legtöbb víz felszívódik, ami keményebbé teheti a székletet, ez pedig székrekedést és emiatt végtelenre nyúló erőlködést idézhet elő.
A végbél körüli vénákban megemelkedett nyomás következtében azok kitágulnak, faluk elvékonyodik és sérülékennyé válik, amely végső soron aranyérhez vezethet. Az erőlködés következtében az aranyeres csomók a végbél záróizmain kívülre dudorodhatnak, időnként megsérülhetnek és vérezhetnek. Ha a panaszok súlyosbodnak, előfordulhat, hogy nemcsak a vécézés, hanem már az üldögélés is kellemetlen élménnyé válik.
A férfiak alapvetően külső vagy belső aranyérrel találkozhatnak a rendszeres alkoholfogyasztás miatt. Előbbi leginkább a végbél körüli záróizmok viszketése, a kemény csomók megjelenése, valamint a feszülő érfalak miatti égő érzés révén ismerhető fel. Utóbbi legtöbbször fájdalommentes, ám a végbélen belül vérezgethet, és van, amikor az aranyeres csomó a végbélnyílásból előesik, ami fájdalommal és vérzéssel járhat.
Így kezeld
A másnaposság vagy macskajaj egyáltalán nem kellemes állapot. Éppen ezért már az alkoholfogyasztás pillanatában gondoskodj a megfelelő alkoholmentes folyadék beviteléről is. Az utánpótlás lehetőleg víz vagy szénsavmentes ásványvíz legyen! Az alkohol ugyanis kihajtja a vizet a szervezetből.
Másnap, reggeli gyanánt máris kezdhetsz egy gyümölcssalátával. A friss gyümölcsök pótolják az ásványi anyagokat, ellátnak C-vitaminnal, ártalmatlanítják a szabad gyököket és támogatják a máj méregtelenítő munkáját. A bennük található fruktóz pedig gyorsítja az alkohol lebomlását.
Ha a drasztikusabb módszereket kedveled, akkor akár a váltózuhannyal is kísérletezhetsz. Egy frissítő tusolás és egy kiadós séta lendületbe hozhatja a vérkeringést. A véráram útján az alkohol gyorsabban eljut a májba, ahol lebomlik. Amennyiben viszont a gyógynövények erejére esküszöl, akkor fogyassz máriatövis teát. Ez az ital közismerten májvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Éppen ezért már az összejövetel előtt érdemes fogyasztani a gyógynövényből készült teát.
Történjen bármi, nem szabad felülni az olyan frázisoknak, mint például: „A férfi csak akkor férfi, ha bírja az italt.” Az alkohol szervezetre gyakorolt hatása teljesen egyénfüggő. Van, akinek egy pohár is megárt, és van, aki több pohár után sem dől ki. Természetesen egyáltalán nem mindegy az elfogyasztott alkohol típusa sem.
Nem árt tehát az ünnepek idején is észnél lenni, mert a másnaposság után nemcsak az alvászavarok, hanem az aranyér is beköszönhet.
Hirdetés
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!