A karácsonyi és szilveszteri összejöveteleken az ember hajlamos mindent „összeenni”. Nehéz ellenállni az illatoknak, illetve az ínycsiklandó ételek látványának. A fűszeres, szénhidrátban gazdag, zsíros ételek azonban nem kedveznek azoknak, akik szeretnék elkerülni az aranyeret. Alábbi összeállításunkban mutatunk néhány ételt, amelyek viszont abszolút „zöld lámpát” kaphatnak az ünnepi asztalon.
Gyümölcsök és zöldségek
Aranyér esetén elsődleges fontosságú a magas rosttartalmú gyümölcsök fogyasztása. Ilyen például az alma, az ananász, a barack, valamint a citrusfélék vagy a bogyós gyümölcsök. A C-vitaminban gazdag gyümölcsök fogyasztása előnyös, mert a C-vitamin erősíti a vénák falát és gyulladáscsökkentő hatással bír. Egyebek között a citrusfélék bővelkednek benne, ahogy egyéb vitaminokban és antioxidánsokban is.
Mindemellett a magas rosttartalmú zöldségek legalább annyira hasznosak lehetnek a panaszok enyhítésében. Jó választás a paprika, a paradicsom, a saláta, a brokkoli, a tök, a hüvelyesek, különösen a lencse és a zöldborsó, a gyökérzöldségek vagy éppen a káposztafélék. Ezek nyersen és megfőzve is hatásosak.
Kevéssé ismert tény, de a magvak ugyancsak hasznosak lehetnek a tünetek enyhítésében. A szezám-, a len- és az útifűmag emésztésserkentő hatású, ami segít megtisztítani a szervezetet, ráadásul számtalan módon fogyasztható. A legegyszerűbb, ha például ezekből egy teáskanálnyit belekeverünk natúr joghurtba vagy zabkásába.
Szintén jól jöhetnek aranyér esetén a nagyobb olajos magvak. Ilyen a dió, az amerikai mogyoró vagy a tökmag, amelyeket akár magukban, nassolnivalóként is lehet fogyasztani az étkezések között. Közös jellemzőjük, hogy magas vitamin- és ásványianyag-tartalmuk mellett élelmi rostokban is bővelkednek.
Segítenek a tejtermékek
Ha eddig nem voltak rajta az étlapodon a savanyított tejtermékek, akkor érdemes felvenni rá a joghurtot és a kefirt, mert a bennük található tejsav ingerfokozó hatással van és elősegíti a székletürítést.
Emellett természetesen a folyadékpótlást sem szabad elhanyagolni: napi két-három liter a minimum, beleértve a vizet, a teákat, vagy akár a leveseket is. Természetesen nem mindegy a mennyiség a fentebb említett tápanyagokból sem. Ha valaki aranyérdiétát szeretne folytatni, akkor naponta 15-30 gramm rostot kell elfogyasztania, egyenletesen eloszlatva az étkezések között. Ezt a rostmennyiséget napi 30-80 dkg zöldség- és gyümölcsféle elfogyasztásával lehet elérni. Ha édesszájú vagy, akkor a szilvalekvár megfelelő megoldás lehet, mert jó szolgálatot tehet az aranyeres panaszok megelőzésében.
Ezeket kerüld!
Ha már szó esett arról, miket érdemes fogyasztani, akkor arról is fontos megemlékezni, mi az, amit lehetőleg kerülni kell. Ezek közé tartoznak az olyan székletfogó hatású ételek, mind például a banán, az alma, a csokoládé, a rizs és a burgonya. Emellett érdemes mértéket tartani a húsokkal, a zsíros, fűszeres, hagymás és sós ételekkel is, mert ezek irritálhatják a bélfalat és az aranyerek duzzanatát idézhetik elő.
Ajánlott mértékletességet tartani az üdítőitalok, a kávé és az alkohol fogyasztásával is, mivel ezek extrém módon dehidratálnak és székrekedést okozhatnak, ami az aranyér egyik leggyakoribb kockázati tényezője. Kerülni kell továbbá a finomított szénhidrátokat is, amelyek kifejezetten fokozhatják az aranyér romlását, akárcsak a hidrogénezett növényi zsiradékok, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a gyulladások fenntartásához.
Jól látható tehát, hogy „okos” étkezéssel megelőzhetjük az aranyeret, illetve a panaszok megjelenésénél jelentős mértékben enyhíthetjük a tüneteket. Fontos az önfegyelem, vagyis, hogy ne csak ideig-óráig tartsuk ezt az aranyérdiétát! Az aranyér megelőzése nemcsak kényelmesebb életet, de jobb szexuális teljesítményt is eredményezhet.
Hirdetés
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!