Az állandósult stressz megnehezítheti a mindennapokat, emellett rossz közérzetet eredményezhet mind fizikailag, mind pedig mentálisan. Ha valaki sokáig kénytelen elviselni a stresszt, akkor hosszú távon ingerlékenység, szorongás, depresszió, fejfájás, migrén, de súlyosabb esetekben pánikrohamok, idegösszeomlás, nehézlégzés vagy anyagcserezavarok is keletkezhetnek, mint például az inzulinrezisztencia, cukorbetegség vagy pajzsmirigybetegségek.

A sportolásnak számos előnye van

A szakértők szerint nagyon egyénfüggő, hogy milyen stresszfaktorok hatnak pozitívan és melyek negatívan. Annyi azonban bizonyos, hogy nem lehet a stresszhatásokat rangsorolni. A pozitív stresszfaktorok is feszültséget generálnak, ezért azokat is le kell vezetni, hogy mentálisan meg tudjunk vele küzdeni és hogy ne okozzanak egészségi gondokat. A levezetésre pedig kiváló megoldás lehet a sportolás.

A rendszeres sportolás segít leküzdeni a stresszt, a szorongást és a negatív gondolatokat. A sport serkenti az endorfinok, vagyis a boldogsághormonok termelődését. Az endorfin hozzájárul a jobb közérzethez, a megelégedettség érzéséhez és a nagyobb önbizalomérzethez. Rendszeres sportolással kiválóan egyensúlyba hozható a testi-lelki egyensúly, ráadásul a nyugodt alvást is elősegíti (persze csak akkor, ha nem késő estére időzíted).

A legjobb mozgásformák

A stressz hatékony levezetéséhez általában a futást szokták ajánlani, de igazság szerint bármilyen sporttevékenység segíthet. Fontos, hogy mindenki egyénileg találja meg azt a mozgásformát, ami kikapcsolja és amit legalább annyira kedvel, hogy ne hagyja abba egy-két hét lelkesedés után.

Sportolással a masszív idegbaj ellen 1

Azoknak, akiknek eddig nem volt életük része a sport, ajánlott a gyaloglással vagy a biciklizéssel kezdeni, majd fokozatosan növelni az aktivitást és kipróbálni több sportot is. A magas intenzitású aerob mozgások, mint például a futás, a tánc, a spinning, felpörgetik a pulzust, aminek hatására megkezdődik a hangulatjavító hatású endorfin termelése.

Filmekben gyakran látni, hogy a stresszes időszakokat a főhősök jógával vészelik át. Ebben van igazság, a jóga remek stresszoldó, lassú mozdulatokból, kitartott pózokból és légzési gyakorlatokból áll, ami a testnek és a léleknek egyaránt jót tesz. Mindemellett a pilates is stresszoldó hatású mozgás lehet, amely ráadásul kiválóan alkalmas az állóképesség és a rugalmasság fejlesztésére.

Sportolással a masszív idegbaj ellen 2

Mi a helyzet a küzdősportokkal?

Nyilván adja magát a kérdés, hogy a stressz levezetésére alkalmasak lehetnek-e a küzdősportok? A helyzet az, hogy teljes mértékben, mivel ezek nemcsak fizikai erősítéssel járnak, hanem a mentális fegyelemre és összpontosításra is nagy hangsúlyt fektetnek, sokat segítve azoknak, akik a stressz hatására lefagynak, és ezáltal képtelenné válnak a védekezésre.

Mindent összevetve tehát bármilyen mozgásforma segíthet a testi-lelki egyensúly megteremtésében, illetve a mindennapi stressz levezetésében.

HIRDETÉS

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Sportolással a masszív idegbaj ellen 3

Vény nélkül kapható gyógyszer

Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!