Budapest egy lakóhelyemtől távoli pontjára vitt utam, ahonnan fogalmam sem volt, hogyan keveredhetnék haza. De sebaj, gondoltam, a Ford Focus, amiben ülök, vadonatúj autó, van benne szupermodern gyári navi is, mi bajom lehet? Beütöm a címet, és – mint a mesében a hétmérföldes csizmával – már ott is vagyok.
Először a cím beütésével gyűlt meg a bajom. A legtöbb gyári navinál vagy az érintőképernyőn kell megnyomkodni a betűket, vagy egy forgatógombbal kell ugrálni a betűk között. Mivel a Focus navija nem érintőképernyős, azonnal a forgatógombhoz kaptam, majd a fülemhez, úgy elkezdett ordítani a rádió. Persze a hangerőgombot találtam meg…
ÉV Autója zsűritagunk blogja
Gajdán Miklós, társlapunk, az autóMAGAZIN szerzője a Car of the Year, vagyis az Év Autója szervezet két magyar tagjának egyike. Egy ötvennyolcad részben ő dönti el évről évre, hogy melyik kocsi lesz az Év Autója. Nem csoda, hogy az autógyártók tenyerükön hordozzák. Elviszik prototípusokat vezetni, hipermodern gyárakat nézni, nem egyszer hónapokkal a premier előtt már odaadják neki legújabb modelljük kulcsát.
Az autós újságírókból álló nemzetközi bizottság magyar tagja a Vezess.hu-n osztja meg élményeit a magyar netezőkkel még szigorúan titkos autókról, új technikákról, utazásairól, autós kalandjairól.
Colombus vagy Kolombusz?
A Fordnál a betűk bevitele egy olyan gombbal történik, amin alul-felül és jobbra balra nyilak vannak, kicsit olyan az egész, mint egy iránytű, ezt kell a megfelelő irányhoz megnyomni. Végül csak ráállt a kezem, így sikerült beadni, hogy Magyarország, Budapest, sőt azt is, hogy Budapest XIV. kerülete. Az utcanév azonban kicsit problémás, mert a Kolumbusz utcában lakom, amit az egyik navigációs rendszer fonetikusan, magyarosan ismer, más meg latinosan, vagyis úgy, hogy Columbus. Minthogy a Ford navija az ékezetekben is otthon volt, gondoltam, hogy a Kolumbusszal teszek először próbát.
Akkor megadom a szembe házszámot. Az sem megy, csak a 44 és a 66 közötti számokat hajlandó bevenni. Na nem baj, akkor hagyom a csudába a házszámot, és inkább megadok neki egy kereszteződést. Nézem a lehetőségeket egyszer csak azt látom, hogy Columbus utca.
Másodikra benyeli
Mi van? A Columbust nem keresztezheti a Kolumbusz, hiszen ugyanaz az utca! De ezek szerint ismeri a Columbust is, mi van, ha azzal teszek egy próbát? Bepötyögöm, beveszi, jöhet a házszám. Semmi gond, úgy benyeli, mint játékautomata a százast és már indulhat is az útvonal kalkuláció, meg a hazamenetel.
Másnap egy horgásztavat keresgéltem a Google Earth-ön, amikor odajön a kilencéves lányom, hogy nézzük már meg a műholdképen a házunkat. Jól van, ha nagyon akarod… Elkezdek kizoomolni, áthúzom a térképet és elkezdek rázoomolni az utcánkra. Egyre nagyobb a nagyítás, már az utcák neve is olvasható. És mit látok, a Google térképén az utcánk neve a Gyarmat utcai kereszteződésig és az Erzsébet királyné útján túl Columbus, a kettő között viszont Kolumbusz. Szépen lassan, mint egy tollpihe, elkezdett leesni a tantusz. Úgy éreztem, kezdek érteni valamit… Olyan egyszerű ez, mint a Kolumbusz (vagy Columbus) tojása!
Aki nem hiszi, nézze meg maga a Google-térképén!