Mínusz 15 fok
Ajjaj, zuhan a hatótávolság! Mi történhetett? Ugyanúgy vezetek, mint korábban, nem kapcsoltam be semmit, a hatótávolság kijelzőjén ennek ellenére majdnem olyan sebességgel peregnek visszafelé a számok, mint a kútoszlopon felfelé a fizetendő összeg.
A jelenségre egyetlen magyarázatot sikerült találni: a hideget. Itthon sem épp strandidő tombolt, de a tőlünk jóval északabbra fekvő Wolfsburg erre is rálicitált, legalább négy-öt fokkal volt hidegebb, azaz mínusz tizenöt fok körül állapodott meg a hőmérő higanyszála.
150 kilométer a hatótáv
Márpedig az elektromos autóknak nem nagy barátja a hideg, sőt, úgy is mondhatnánk kimondottan az ellensége. Ilyenkor jelentősen csökken az akkumulátorok kapacitása, amiről saját szemmel is meggyőződhettünk.
Elektromos Golfunkat fűtött helyen tölthették (méghozzá frissen, mert a kábelek még ott hevertek szanaszét a csomagtérben, csak a megörökítést megelőzendő kapta ki belőle gyári kísérőnk), így amikor beültünk, megnyugtató hosszúságú, 120 kilométeres hatótávot jelzett.
Mivel a hivatalos adat 150 km, ez azt jelentette, hogy az akkumulátorok nincsenek teljesen feltöltve, de a hatótáv így is bőven elégnek látszott, hogy a körülbelül 20 kilométeres kört megtegyük – még a próbakörhöz hozzátartozó, időnként erőteljesebb megterheléssel járó eseményeket beszámítva is.
Azt viszont már az elején furcsálltam, hogy – biztos, ami biztos alapon – két műszer is szolgál az akkumulátor töltöttségének a jelzésére. A sebességmérőben, illetve a fordulatszámmérő helyét elfoglaló, az energiamérlegről informáló műszerben lévő műszer szó szerint ugyanaz, csak az egyiket úgy skálázták, mint a benzinszint-kijelzőket szokás, vagyis van rajta tele és félállás, míg a másikon kilométerben tüntették fel a rendelkezésre álló kapacitást.
Sőt, ugyanez még a középső grafikus kijelzőn is megjelenik egy szám formájában. Na ez az, ami néhány perccel az elindulás után – szerintem a hideg hatására – úgy kezdett visszaszámolni 120 kilométerről nyolcvanra, mintha az élete múlna rajta.
Különben az autó teljesen rendben volt, ami abban is megmutatkozott, hogy az eltérő műszerblokkot kivéve nem nagyon lehetett különbséget találni a belső égésű motorral hajtott Golf modellekhez képest. A műszerfal ugyanaz, a klíma és audiokonzol ugyanaz, váltókar pedig a DSG-s automata Volkswagenekével azonos annyira, hogy még a kormány mögötti váltófülek is megvannak, igaz, teljesen más feladattal.
A visszatáplálást, és ezzel összefüggésben a motorfék-hatást lehet velük befolyásolni. Ha a mínuszost húzgáljuk, akkor nő a visszatáplálás-fékezés, ha a pluszost, akkor csökken, egészen odáig, hogy csak a légellenállás és a gördülési ellenállás ellen kell vitorláznia a Golfnak.
Citroën, Nissan, Opel, VW: szinte egyformák az elektromos autók
Na, de itt még nem tartunk, egyelőre mennénk, ami nem sok meglepetést tartogat. Eddigi, az elektromos autókkal szerzett tapasztataim (Nissan LEAF, Peugeot iOn, Citroën C-Zero, Opel Ampera, Opel Meriva) szerint abban, ahogy gyorsulnak, haladnak és lassulnak, nagyon nehéz különbséget tenni.
Mindegyik, így a VW is hang nélkül, határozottan kezd el tolni. A Golf például 11,8 másodperc alatt éri el papíron a 100 km/órát, ami a mutatott dinamika alapján hihetőnek is tűnik. És, tegyük hozzá, nem is rossz eredmény egy olyan 85 kW teljesítményű autótól, amely 300 kilogrammnyi plusz tömeget (akkumulátort) hurcol magával.
Ha csak tartjuk a tempót, akkor hang nélkül falja a kilométereket, s ha eközben bármikor megnyomjuk a gázpedált, állandó nagyságú erővel kezd gyorsítani (vagyis a nyomaték nem függ a fordulatszámtól). Most már jöhet a fülek húzgálása, aminek viszont nem mindig érezni a hatását. Az ellenben azonnal érezhető, ha a váltókart B állásba húzzuk, ami szintén növeli a motorféket és a visszatáplálást.
Miután már a hatótávolság lezuhant a nyolcvanas számra, a számok csökkenése arányossá válik a megtett távolsággal. Én persze megpróbáltam közbeavatkozni, azaz rontani rajta egy kicsit. Az elektromos autók hatótávolságát ugyanis minden esetben hátrányosan befolyásolja, hogy milyen elektromos fogyasztókat kapcsolnak be (Egy elektromos autóban nem nagyon van nem elektromos fogyasztó.). Nosza, én is nekiestem, bekapcsoltam a fűtést, ülésfűtést, szélvédőfűtést, de a kijelző nem igazolta vissza ténykedésemet, ragaszkodott a korábban kijelzett számhoz. Ezen kicsit csodálkoztam, mert a többi elektromos autó azonnal hatótáv-csökkentéssel igazolja vissza a terhelés növekedését.
Lítium-ion akkuk
Ez legyen azonban a legnagyobb baj, hiszen egyébként az elektromos Golf teljesen felnőtt autó benyomását nyújtja. Kanyarodáskor ugyan érezni a jelentős tömeget, de mert a 26,5 kWh energiatároló képességű, lítium-ion akkumulátorok a hátsó ülések és a csomagtér padlója alatt kaptak helyet, még javítanak is valamit az egyensúlyon. Az akkumulátorok miatt természetesen a csomagtér kisebb, mint a normál Golfban, azaz csak 238 liter a 350-nel szemben, de az utastér teljesen használható, és még a fűtés is elég hatékonynak tűnt.
Jövőre lesz kész
Ezek után már csak az a kérdés, mennyibe kerül az elektromos Golf, ám a hozzá hasonló többi elektromos hajtású típus borsos árát ismerve, nem valószínű, hogy sokkal olcsóbban lennének képesek forgalomba hozni. A sorozatgyártású változat bemutatása jövőre várható, de az autó hazai forgalmazásáról nincs információnk.