Ahogy már többször is írtuk, az F1 ura, Bernie Ecclestone el van rá szánva, hogy a Forma-1 jelenlegi pontozási rendszere helyett az érmek osztását vezessék be, azaz csak az első három helyezett kapjon díjat a futamok után, a bajnoki címet pedig a legtöbb futamgyőzelmet szerzett pilóta nyerje el.
Bernie azt állítja, hogy az új rendszerre rábólint az FIA Motorsport Világtanácsa, így azt már 2009-től alkalmazhatják majd.
„Meg fog történni. A csapatoknak is tetszik. Azért akarom ezt, mert elegem van már abból, hogy mindig a kevés előzés miatt panaszkodik mindenki. Nem a pályák miatt nincsenek előzések, hanem azért, mert a versenyzőknek nem fontos. Ha valaki első, én meg második vagyok, nem fogom kockáztatni, hogy eldobom az autót két pontért. De ha győznöm kell, hogy enyém legyen az aranyérem, akkor mindent megteszek majd, hogy megelőzzem az előttem állót” – magyarázta Ecclestone.
„Remélem, hogy az FIA már jövőre jóváhagyja ezt!” – tette hozzá.
Nem mindenki szerint csodaszer azonban Bernie terve, az egykori csapatfőnök, Eddie Jordan egész másképp látja:
„Szerintem ez nonszensz! Nem hiszem, hogy Bernie világosan gondolkodik erről. A költségcsökkentéssel kellene foglalkoznia, nem ezzel. Én voltam az egyik csapatfőnök, aki [2002-ben] amellett érvelt, hogy a nyolcadik helyig osszunk pontokat, mert többi csapatnak a pont is van olyan fontos, mint a McLarennek vagy a Ferrarinak a győzelem. Ecclestone olyasmit piszkál, amit nem ért egészen. Ez nem lett végiggondolva, és én nem is hiszem el, hogy a csapatok ezt támogatják” – mondta az ír szakember.
Ecclestone érmes rendszere alapján egyébként idén másképp alakult volna a bajnokság eredménye, a győzelmet Felipe Massa szerezte volna meg hat futamgyőzelmével Lewis Hamilton öt diadalával szemben.
Érdekes visszatekinteni az F1 történetére, ugyanis az éremrendszer alaposan megváltoztatta volna a korábbi bajnokságok eredményét is, 58 bajnok címből 12 másnak jutott volna.
Nigel Mansell (1992 bajnoka) és Jim Clark (1963 és 1965 bajnoka) például három-három címmel büszkélkedhetne, míg Nelson Piquet három címe (1981, 1983, 1987) helyett egyszer sem nyerte volna meg a bajnokságot.
A Professzor, Alain Prost négy helyett öt címet nyert volna, Keke Rosberg pedig nem szerepelne a névsorban, ugyanis 1982-ben mindössze egy futamot nyert – Ecclestone érmeivel mindössze hatodikként végzett volna.