Ahogy már korábban is írtuk, Michael Schumacher 20 évvel ezelőtt mutatkozott be a Forma-1-ben, amikor a Jordan-csapat addigi versenyzője, Bertrand Gachot egy londoni taxis megtámadása miatti büntetőügye kapcsán kikerült a képből.
Schumacher jordanes karrierje nem volt túl hosszú, hiszen hiába kvalifikált a ragyogó hetedik helyre, a versenyen már az első körben kiesett a sebességváltó meghibásodása miatt, a Belga Nagydíj után pedig elcsábította a Benetton.
„Az úgy történt, hogy már a bemelegítő edzésen bajok voltak, mondtam is az eligazításon utána, hogy talán ki kellene cserélni, de Eddie (Jordan) azt mondta, túl drága lenne. El is romlott” – idézte fel a rövid futam körülményeit az Auto Motor und Sportban a hétszeres bajnok.
Schumacher két évtized távlatából azt is elárulta, hogy az F1-es bemutatkozási lehetőség kapujában akaratlanul füllentettek is, amikor menedzsere, Willi Weber azt mondta Jordannek, hogy a pilóta jól ismeri Spa-Francorchamps-ot.
„Tisztáznom kell ezt a hazugság-sztorit: Eddie megkérdezte Willitől, hogy versenyeztem-e már ott, és ő igent mondott, mert el sem tudta képzelni, hogy korábban még nem jártam ott.”
A német azt is felidézte, hogy az első versenyhétvégéjét nem épp az F1-ben megszokott luxuskörülmények között töltötte, Weberrel egy kollégiumban laktak: „Egy kicsit meg voltam lepve, mert úgy voltam, hogy na, most már itt vagyok a csúcson, a Forma-1-ben. De nem volt nagy bajom a kollégiummal, kivéve, hogy hideg volt, a fűtés pedig nem működött.”
Schuminak egyébként szerencséje volt, hogy mai munkaadója, a Mercedes akkor is mögötte állt, ugyanis Eddie Jordan eredetileg a nevesebb Stefan Johanssonnal akarta pótolni Gachot-t, a német mellett szólt viszont a Mercedes Peter Sauber által vezetett sportkocsi-csapatától érkező 150 ezer dolláros szponzori pénz.
„Szép ki summa volt egy nagydíjért” – idézte fel az F1-be végül saját csapatával 1993-ban bejutó svájci szakember, aki azt is hozzátette, a pénzt sosem kapta vissza Schumiéktól. „De nem is kellett. Szerződése volt velünk, de teljesen normális dolog, hogy elengedtük versenyezni az F1-be. Amúgy sem működött a dolog, mert a Mercedes nem szállt be (hozzánk) teljesen gyári csapatként, így nem tudtuk volna megtartani őt.”
Sauber úr egyébként az akkor, majd később, az F1-ben újra szintén általa foglalkoztatott németet, Heinz-Harald Frentzent nagyobb tehetségnek tartotta Schumachernél, de ezzel együtt sem tartja véletlennek, hogy az utóbbi ért el óriási sikereket.
„Frentzennek hasonló vagy talán még nagyobb tehetsége volt. De Schumacher keményen dolgozott, nagyon motivált volt, fejben erős és testileg is fitt volt. Gyorsan egyértelművé vált, hogy egy igazán különleges tehetség. A tehetség mellett kell még technikai tudás is, és ha ezek ott vannak 100 százalék környékén, akkor az eredmény Michael Schumacher és hét világbajnoki cím.”