Az idei 20 futamos évre már elkezdtek gyűlni a bevételek a Forma-1 jogait birtokló befektetési csoport, a CVC számlájára. A bevételek idén várhatóan át fogják lépni a 2 milliárdos határt, amire eddig még nem volt példa, jelenti a Forma-1 pénzügyeivel és gazdasági hátterével foglalkozó szakkiadvány, a Formula Money.

CVC által birtokolt kereskedelmi jogok ügyeit jelenleg a 81 éves Bernie Ecclestone igazgatja, mint ahogyan az elmúlt négy évtizedben is tette, de az elmúlt másfél évben téma lett, hogy a CVC a Forma-1 eladására készül, mivel feszült a viszonyuk a csapatokkal. Jelenleg az F1 bevételeinek felét osztják szét az idény végén a résztvevő alakulatok között, de a csapatok a sportágat keretbe foglaló szerződés, az ún. Concorde Agreement 2013-as megújításakor ezt 75 százalékra szeretnék emelni.

Tavaly tavasszal lehetséges vevőként képbe került a News Corp, a világ második legnagyobb médiavállalata és az olasz hátterű  befektetési cég, az Exor szövetsége, de a Rupert Murdoch-féle médiabirodalom a brit sajtótörténet egyik legnagyobb botrányába futott be, így a kezdeményez és elhalt. A CVC egyébként sem akart velük üzletelni.

Újabb komolyan vehető kérő egyelőre nincs, és amúgy a CVC-nek is busás hasznot hoz az F1 megtartása, hiszen 2005-ben 1,7 milliárd dollárért vették meg, most pedig már, ahogy fentebb szerepel, egy évben többet hoz, mint az eredeti befektetés.

A beszámoló szerint a 2012-es kétmilliárd dolláros összbevétel lebontva így néz ki: a versenyrendezési díjakból 700 millió dollár fog befolyni, míg a tévés jogdíjakt 600 millió dollárra saccolják. A szponzori és pályán megjelenő reklámbevételek 400 milliót fognak hozni a konyhára, a céges jelenlét, reprezentáció 200 millió dollárral járul hozzá a bevételekhez, míg 100 millió dollár az F1-es rajongói márkatermékekből folyik be.

A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy ezek a számok nem feltétlenül mérvadóak, hiszen ebben a sportágban nagyon nehéz hivatalos adatokat szerezni, ráadásul a szponzori szerződések sem nyilvánosak.

Rekordpénzek a Forma-1-ben 1
Rekordpénzek a Forma-1-ben 7


Ahogy a Formula Money is írta, a Forma-1 folytatja a terjeszkedését. A mezőny 2007 után első ízben tér vissza az Egyesült Államokba, hiszen 2012 novemberében a Texas állambeli Austin ad otthont a futamnak. Jövőre New Jersey is bekerül a versenynaptárba. India a múlt évben csatlakozott a száguldó cirkuszhoz, Oroszországban 2014-ben bőgnek fel a motorok. Az új helyszínekkel Ecclestone az európai ősbázisáról a gyorsabban növekvő piacokra kívánja tolni a Forma-1-et. Az új beszállókkal érhető el a fentebb már említett, 2015-re jósolt majdnem 3 milliárd dolláros bevétel.

Bár a csapatok szeretnének nagyobb szeletet a tortából, ha ez nem is sikerül, az egyre növekvő tortával sem járnak rosszul. A Formula Money szerint az összdíjazás és a további díjak a kétszeresére, 1,2 milliárd dollárra fognak nőni 2014-re. Ez az összeg 2010-ben még 658 millió volt.

A Ferrari csak azért, hogy a jelenlétével népszerűsíti a sportágat, évenként fizetett átalányt kap, míg a Forma-1-be érkező kiscsapatoknak csak jóval kisebb összeggel könnyítik meg az elindulást. A Formula Money adatai azt mutatják, hogy 2015-re a CVC bevételeiből 1,4 milliárd dollárt kaphatnak a csapatok, amiből a világbajnok csapat 185 milliót vihet haza. Múlt évben a Red Bull Racing 102 millió dollárt kapott azért, hogy megnyerte a világbajnokságot.