Az angolban van egy szófordulat, amellyel valakinek egy bizonyos területen bírt kiemelkedő tudását és eredményeit szokás érzékeltetni, azt mondják, az illető többet felejtett a témáról, mint amennyit mi valaha tudtunk róla. 
Michael Schumacherre a tavaly decemberi 29-ei, súlyos agysérüléseket okozó síbalesetéig ez az autóversenyzéssel állt, de sajnos több mint három hónap kómát követően az élet alapvető dolgaira is igazzá vált, a lassan-lassan ébredező, magához térő 45 éves F1-legendának szinte mindent újra kell majd tanulnia.
Fotó: Europress
Fotó: Europress

Fotó: Europress

Fotó: Europress


A német Bild két szakembert, a hamburgi Asklepios Klinik Altona aneszteziológus és traumatológus főorvosát, Prof. Günter N. Schmidtet  és a szintén hamburgi Tramuatológiai Intézet vezetőjét, Prof. Heinzpeter Moeckét kérdezte arról, mire lehet számítani.
Lesznek-e fájdalmai Schumachernek?
Az agy önmagában nem okoz fájdalmat, a fejsérülések pedig begyógyultak már, így valószínűleg nem lesz semmilyen fájdalma.
Képes lesz mozogni?
Valószínűleg nem, mert a kómában a nem használt izmok sorvadásnak indulnak, különösen a vázizomzat és a végtagok. Az izmok merevebbek és a mozgáskoordináció is is leromlik, ezért pontos, szándékolt mozgások nem várhatók az ébredést követően. Intenzív rehabilitációra lesz szükség.
Mindent újra kell tanulnia?
Hónapokba is telhet, mire világossá válik, milyen mértékűek a károsodások, de hosszú kóma után a legtöbb páciensnek újra kell tanulnia nyelést, a beszédet, a mozgást, az írást, szinte minden hétköznapi rutintevékenységet.

Ezt mondja a magyar szakember

Rossz kifejezést használunk, ha azt mondjuk: felébred a beteg – magyarázza dr. Dénes Zoltán, az Országos Rehabilitációs Intézet koponya- és agysérültek rehabilitációs osztályának főorvosa. – Ugyanis nem felébred, hanem visszarendeződik az agy működése. A kóma időszakára, az akkor történtekre, a kezelésekre a „helyreállt” betegek nem emlékeznek, ám szerencsés esetben a baleset előtt történteket felépülésük után képesek visszaidézni. Nem tudhatjuk, mikor jön el az a pillanat, amikor a beteg magához tér, ezért folyamatosan beszélni kell hozzá, foglalkozni vele. Amikor a tudat kezd visszatérni, és már megjelennek az „emlékezetdarabkák”, rengeteget jelenthet a családtagok szeretete és gondoskodása.

Magyarországon évente kétezren kerülnek hosszabb-rövidebb ideig kómás állapotba. Ez általában valamilyen idegrendszeri sérülés után lép fel. A kiváltó ok lehet autóbaleset, magasból vagy lépcsőről leesés, sportsérülés vagy agyi keringési zavar (mondjuk újraélesztés, sokkos állapot).

A gyógyulás mértéke sok mindentől függ. Sokat számít, hogy mennyi ideig tartott a kóma: minél hosszabb ideig elhúzódott, annál súlyosabb az agy károsodása a felépülés után. Amikor valaki hosszú hónapokig feküdt kómában, ha fel is épül, rendszerint bizonyos fokú memóriazavar és mozgássérülés marad vissza. Mások fizikailag és mentálisan egyaránt súlyosan sérülnek. 

Forrás: Koma.lapunk.hu