Miután hétfőn Michael Schumacher menedzsere, Sabine Kehm bejelentette, hogy a tavaly december végén síbalesetben súlyos agysérüléseket szenvedett Forma-1-es legendát elszállítják Grenoble-ből, valamint hogy a hétszeres világbajnok „nincs kómában”, természetesen mindenki a témával kezdett foglalkozni.
Hétfőn-kedden a különböző médiumok orvosok hadát kérdezték meg, az összkép – a korábbi nyilatkozatokkal összhangban – messze nem felhőtlen. Kevesen hisznek a teljes felépülésben, a rehabilitáció hosszát pedig évekre becsülik.
Az oxfordi egyetem idegsebész professzora, Dr. Tipu Aziz az AP hírügynökségnek azt mondta, egyértelmű, hogy „hosszú távú utóhatásai” lesznek Schumacher sérüléseinek és a hosszú kómának.
„A rehabilitációval megpróbálják majd elérni, hogy képes legyen kezelni a fogyatékosságait, hogy a lehetőségekhez mérten a legteljesebb életet élhessen. Az agysérülés esetén gyengék lehetnek a végtagjai, és agyfunkciók is hiányozhatnak, gondja lehet a beszéddel, a nyeléssel.”
A német Focus Dr. Andreas Pingel idegsebészt idézte, ő arra figyelmeztetett, hogy a Schumacherhez hasonló páciensen mindössze 10-30 százaléka ússza meg „elviselhető szintű károsodásokkal”.
A Német Neurológia Társaság elnöke, Dr. Andreas Ferbert szerint a hétszeres F1-bajnok egyszerűen „éber kómában” is lehet, ami aztán „tartós vegetatív állapottá” válik idővel.
A német Bild úgy tudja, hogy Schumi lát és hall, valamilyen formában kommunikál a családjával. „Azt viszont nem tudjuk, milyen ez a kommunikáció pontosan” – mondta a finn MTV3-nak Dr. Mika Niemela idegsebész. „A szemek kinyitása nem feltétlenül kommunikáció. Nem szeretnék borúlátó lenni, remélem, hogy javul az állapota, de ha eddig valósan tájékoztattak minket, akkor bizony a felépülés esélyei elég rosszak. Ha öt és fél hónapot töltött az intenzív osztályon, akkor súlyos sérülésről van szó. Valószínű, hogy állandó ápolásra szorul.”
Egy másik finn orvos, a tamperei egyetem neurológiai tanszékvezetője, Dr. Heikki Numminen ezt mondta: „A kilátások egy kicsit javultak, de azt nem tudom megtippelni, mennyire lesz képes funkcionálni.”
A francia BFMTV orvostudományi szakértője, Alain Ducardonnet „komoly előrelépést” látott a hétfői hírekben: „Most már lehetséges lesz a teljes neurológiai értékelés, ki lehet deríteni, pontosan milyen az állapota, ennek alapján pedig a megfelelő rehabilitáció is kezdetét veheti.”
A hamburgi kórház szakorvosa, Prof. Heinzpeter Möcke arról beszélt, hogy Schumacherre hosszú tanulás várhat: „Valószínűleg újra kell tanulnia a nyelést, a mozgást, a járást, a beszédet. Hosszú, fáradságos folyamat lesz, apró lépésekkel. Egyelőre senki nem tudhatja, felépül-e. Elvben bármi lehetséges, de mindenképp valószínűtlen, hogy a régi önmaga lehet újra.”
A Telegraph egy brit rehabilitációs szakembert, Dr. Ganesh Bavikatte-et idézett: „Azért vannak biztató tényezők. Schumacher nagyon fitt volt, viszonylag fiatal, feltételezem, hogy korábban nem voltak egészségügyi gondjai.”
Schumacher egykori F1-es versenyzőtársa, barátja, Olivier Panis az RTL-nek azt mondta, hogy „Michael nem bénult le, ennyi biztos. Nem lesz tolószékhez kötve. De ami az agyműködést illeti, azt pillanatnyilag nem tudhatjuk. Türelmesnek kell lennünk.”