A Forma-1 az 1950-es években Marokkóban tartott futamokat – igaz, csak az ’58-as verseny volt világbajnoki forduló –, majd 1966 és 1993 között – több megszakítással – a Dél-afrikai Köztársaságban bonyolított bajnoki nagydíjakat.
Az Afrikába való visszatérés az elmúlt két évtizedben újra és újra felmerült, ám komoly lépések – főleg a kyalami pálya lebontása után – nem történtek. Az F1 jogait 2017 óta „lízingelő” amerikai Liberty Media természetesen elsősorban az USA piacának meghódításán dolgozik – a netflixes Drive to Survive, a Miami és a Las Vegas-i Nagydíj beemelése –, ám a sportágat felügyelő Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke továbbra is sürgeti a fekete kontinensre való visszatérést.
„Nagyszerű kapcsolataink vannak Afrikában, nagyobb figyelmet kéne fordítani a régióra. A szervezet egyik kiváló alelnöke is afrikai, egyre erősödnek az ottani tagszervezeteink” – nyilatkozta a német Motorsport-Magazinnak a szaúd-arábiai FIA-elnök, Mohammed bin Szulajm.
„Dél-Afrika gazdag motorsportos múlttal bír, tavaly óta sok szó esett az F1 visszatéréséről, ami nagyszerű lenne Afrika szempontjából. Egy afrikai elektromosverseny-sorozaton is gondolkodunk, az is jó lenne” – folytatta.
Szulajm elmondta, hogy Afrikában az alapoktól szeretnék fel-/újraépíteni a versenyzést, egyebek mellett „Motorsport in a Box” (dobozolt motorsport) nevű csomagokat küldenek ki a legalapvetőbb eszközökkel, időmérő felszereléssel, telefonokkal, hogy legalább egyszerűbb futamokat rendezhessenek, akik szeretnének:
„Az nem megy, hogy felülről indítjuk az ottani növekedést. Én nem adhatom utasításba, mi legyen, ott másképp mennek a dolgok. Alulról kell kezdeni, ezért is indítottuk nemrég ezt a programot.”
2023 végén egyébként a hétszeres F1-bajnok Lewis Hamilton is beszélt az afrikai visszatérésről, elárulta, hogy személyesen lobbizik ezért a Forma-1 vezérigazgatójánál, Stefano Domenicalinál:
„A Forma-1 komoly ütemben növekszik, én pedig rágom Stefano fülét, mert nagyon szeretném, ha versenyt rendeznénk Dél-Afrikában – vagy bárhol Afrikában. Ha nem Dél-Afrikában, akkor valahol máshol, mindegy, a lényeg, hogy ott legyünk, mert az összes többi kontinensen már jelen vagyunk.”