Emlékezetes, hogy miután a Forma-1-et (is) felügyelő Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke, Mohammed bin Szulajm egy interjúban megemlítette, határozott szándéka, hogy visszaszorítsák a káromkodásokat az F1-es közvetítésekben, két nappal később Max Verstappent már meg is büntették egy csúnya szó használatáért a Szingapúri Nagydíjon.
A holland a csütörtöki sajtónapon épp a káromkodásos témát fejtegetve elismételt egy trágár szót, melyet a megelőző hétvégén a csapatrádión mondott, emiatt indult eljárás, gyakorlatilag példát statuáltak a Red Bull címvédőjével.
A Szingapúrban a négyfős versenyfelügyelői bizottság versenyzőstewardjaként dolgozó Johnny Herbert így idézte fel egy friss interjúban a történteket.
„Az FIA-s sajtótájékoztatókat világszerte sugározzák, manapság meg több a káromkodás, mint bármikor. A sajtótájékoztató nem erre való. A sajtó egy része úgy állította be ezt, mintha robotokat akarnánk csinálni a versenyzőkből, pedig nem így van. Csak annyit kérünk, hogy ne káromkodjanak. A többségük nem is teszi” – idézte a brit Express az egykori Benetton-, Lotus- és Sauber-pilótát.
Herbert hozzátette, hogy a meghallgatáson úgy tűnt, Verstappen belenyugodott a dologba, de aztán mégis beleállt a szerinte a szólásszabadságát korlátozó ügybe.
„Volt egy nagyjából 20 perces, jó, nyílt beszélgetésünk Maxszal. Az arcán is lehetett látni, hogy rendesen felhúzta magát ezen. De mire távozott, már láthatóan lehiggadt, megértette, miért vontuk eljárás alá. Nem hibáztatott minket, versenyfelügyelőket” – mesélte.
„Stewardként számos eszköz áll rendelkezésünkre a pilóták büntetésére, a dolgunk a szabályok alkalmazása, a döntéseket pedig közösen hozzuk meg. Pénzbírságot is kiszabhattunk volna rá, de úgy éreztük, jobb lenne, ha valamilyen társadalmi hasznú dolgot csinálna. Az az FIA-n és Maxon múlik, mi is lesz pontosan” – indokolta a közhasznú munkás büntetést az angol.
„De aztán nagy ügy lett belőle, mert a hivatalos sajtótájékoztatón csak egyszavas válaszokat adott, a paddockban meg külön sajtótájékoztatót rögtönzött. Megmutatkozott a lázadó természete. Én imádom ezt az oldalát, a szókimondó alkatát, ettől ő az, aki, de mindennek megvan a maga helye és ideje. Ami engem illet, szerintem túl sok a káromkodás. Nem szeretném, ha az ötéves unokám ilyesmiket hallana.”