Emlékezetes, hogy röviddel az után, hogy az F1-et felügyelő Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke, Mohammed bin Szulajm egy interjúban jelezte, vissza akarja szorítani a káromkodást a sportág közvetítéseiben, a Szingapúri Nagydíj versenyfelügyelői egynapos közmunkával is büntették Max Verstappent egy trágár szóért.

Azóta a Mexikó Nagydíjat követő sajtótájékoztatón a ferraris Charles Leclerc száján is kicsúszott egy csúnya szó, őt 10 ezer eurós – az összeg felében felfüggesztett – pénzbírságra ítélték.

A Red Bull hollandja azóta azzal protestál, hogy a hivatalos FIA-s sajtótájékoztatókon a lehető legrövidebben nyilatkozik, de nem csak ő nem ért egyet a szervezet új hozzáállásával, a pilóták jelezték, hogy nem tetszik nekik ez a fajta felügyelet, belső egyeztetések után a Forma-1 versenyzők szervezete, a GPDA most nyílt levélben is kifejezte nemtetszését.

„A résztvevőknek minden sportágban tartaniuk kell magukat a bírók döntéseihez, akár egyetértenek azokkal, akár nem. Ilyen a sport. A versenyzőkre is ez vonatkozik, ezt mi is értjük. Ám ami a trágárságokat illeti, különbséget kell tenni aközött, konkrétan valakik megsértését célzó, valamint a hétköznapi káromkodás között, amikor például az időjárási körülményeket vagy épp az F1-es autót, esetleg a versenyszituációt írjuk le vele” – kezdi a GPDA levele.

„Kérjük az FIA elnökét, hogy ő is figyeljen a saját hangnemére és szavaira, amikor a GPDA tagjaival vagy tagjairól beszél, akár nyilvánosan, akár más helyzetben” – utaltak arra, hogy Szulajm a káromkodó rapperekhez hasonlította a pilótákat. „Ezen felül a GPDA tagjai mind felnőttek, nem szorulunk útmutatásra az olyan hétköznapi dolgokat illetően, mint az ékszerek és az alsóneműk viselete” – céloztak két korábbi neuralgikus ügyre.

„A GPDA számtalan alakalommal jelezte már azt is, hogy nem tartjuk helyesnek a pénzbírságokat. Az elmúlt három évben többször kértük az FIA elnökét, hogy részletesen ismertesse az FIA által bírságként beszedett pénzek felhasználását, az erre irányuló stratégiát. Azt is tudattuk, hogy véleményünk szerint a pénzbírságok negatív fényt vetnek a sportágra. Újra csak kérjük az FIA-t, hogy biztosítson átláthatóságot a pénzügyeket illetően, valamint lépjen nyílt, közvetlen párbeszédre velünk. Az érintetteknek (az FIA, az F1, a csapatok és a GPDA) közösen kellene dönteniük arról, hogyan, milyen formában lehetne a sportág javára fordítva ezeket a pénzeket.”

A GPDA levele

F1: A pilóták levélben mentek neki az FIA-elnöknek 3