A Forma-1 sztárjainak pályafutását – a többi hírességhez hasonlóan – általában addig övezi kiemelt figyelem, amíg a munkájukat végzik, azaz a pályán körözgetnek. De mihez is kezd egy bajnok, miután visszavonul? Vannak, akikről később is hallunk, vannak, akik eltűnnek, és néha csak egy-egy nyúlfarknyi hír erejéig bukkan fel a nevük. Damon Hill, Niki Lauda vagy épp Nelson Piquet mit csinálhat ma?
A Forma-1 valaha volt legnagyobb sztárja, Michael Schumacher alig egy éve vonult vissza – bár kedden és tegnap úgy ült vissza az autóba, mintha mi sem történt volna -, ezért róla sokat hallottunk. A német az elmúlt időszakot főképp utazgatással töltötte, Floridától Horvátországig mindenfelé nyaralt.
De most tényleg hova tűnt?
Nem iszik, nem vezet
Legnagyobb riválisáról, a finn Mika Häkkinenről már kevesebbet hallottunk. 1998 és 1999 világbajnoka 2001 végén távozott a száguldó cirkuszból, azonban a versenyzésről nem tudott lemondani. A finn bajnok két év pihenő után 2005-ben a Mercedesszel a Német Túraautó-bajnokságban indult, ahol az idei – egyben legsikeresebb – szezonjáig küzdött. Häkkinen emellett a McLaren-Mercedesnél is tesztelt egy évvel ezelőtt, és az egyik szponzor, a Johnnie Walker ittas vezetés elleni kampányának arcaként szerepelt, a Magyar Nagydíj alkalmával Budapesten is igazoltatott.
Häkkinen Monte-Carlóban él feleségével, Erjával és két gyermekével, de emellett Franciaországban és hazájában, Finnországban is van háza.
Niki, a fapados
A Repülő Finn mellett mások sem tudtak az autóversenyzés bűvköréből kiszabadulni. Az osztrák Niki Lauda például vissza is tért, hogy egy harmadik bajnoki címet is begyűjtsön 1984-ben. A Forma-1 utáni életre azonban már a hetvenes évek vége óta készült, 1979-ben saját légitársaságot alapított. A Lauda Air sikeresnek is bizonyult, annyira, hogy az ex-bajnok haszonnal is adott tovább rajta 1999-ben, csak azért, hogy 2005-ben újrakezdje, ezúttal a nagyon eredeti Niki név alatt.
Lauda végig a Forma-1 közelében maradt, 2001-től a szintén háromszoros bajnok, Jackie Stewart csapatának irányítását vette át. Az osztrák veterán két évig vezette a Jaguar csapatot, azóta pedig a német RTL szakkommentátora.
Háromszoros félkegyelmű?
Ha már említettük a skót bajnokot, beszéljünk róla is. Egy 1966-os balesete után Stewart elévülhetetlen érdemeket szerzett a sport biztonságosabbá tételében. A 70-es és 80-as években különböző tévécsatornáknál dolgozott szakkommentátorként, 1997-től pedig fiával együtt igazgatta a már korábban említett, saját nevét viselő F1-es csapatot. Sir Jackie a csapatfőnökösködés után is a Forma-1 közelében maradt, a mai napig véleményezi a történéseket, állandó kritikáival sikerült elérnie, hogy a felbosszantott FIA-elnök nemrég bohócruhás félkegyelműnek bélyegezze.
A Professzor
Lauda és Stewart mellett a francia Alain Prost is saját csapatot vezetett, de ahogy kollégái, ő sem járt igazi sikerrel: a négyszeres bajnok 1998 és 2002 között a Prost Grand Prix-val győzelmek helyett csak 30 millió dolláros tartozást tudott gyűjteni és az idény végén csődöt is jelentett.
A Professzor a csapat bukása után is a versenyzésnél maradt, részt vett biciklis és az Andros néven futó jeges autóversenyeken is.
A golfpálya oroszlánja
Prost kortársa, Nigel Mansell is a versenypályák rabja maradt: 1992-es bajnoki címe után 40 éves korában az év újoncaként 93-ban CART-bajnok lett, majd két felemás évadra az F1-be is visszatért. Ezután túraautó-bajnokságokban is részt vett, ahogy a Grand Prix Masters sorozatban is szerepelt az elmúlt három évben. A brit oroszlán egyébként egy Woodbury Manor nevű golfklub tulajdonosa és két fia autóversenyzői karrierjét is egyengeti.
A rocker
A britek utolsó világbajnoka, Damon Hill – aki 1997-es Magyar Nagydíjon Arrowsával „hovátűnt” – ugyancsak nem szabadult az autózástól. Az 1996-os bajnok nagyrabecsült kollégáinknál, az F1Racingnél működött közre szakértőként, de több alkalommal televíziós kommentátorként is dolgozott. Állítólag a nagy sikerű Top Gear autós műsor „The Stig” álnevű rejtélyes tesztpilótája is ő, bár ezt sosem erősítette meg. Hill a brit autóversenyzők klubjának elnöke is 2006 óta, amely poszton a már korábban említett Jackie Stewartot váltotta.
A Sex, Hitler and Hormones punkzenekar egykori gitárosa Forma-1-es karrierje alatt és azt követően sem mondott le a rock and rollról, Hill zenélt már együtt a Jordan-főnök Eddie Jordannel és az ex-Beatle George Harrisonnal is, de a Def Leppard egyik albumán is vendégszerepelt.
Az örök playboy
Michael Schumacher egykori csapattársa, Eddie Irvine sosem volt egy hétköznapi figura – és világbajnok sem -, de playboyként mindenképp sikert aratott. Az ír versenyző Jaguartól való visszavonulása után bulizásáról híresült el, 2006-ban még a lejárt szavatosságú mellkirálynővel, Pamela Andersonnal is összejött egy időre. Eddie emellett hazájának egyik leggazdagabb embere, egy tavalyi lista szerint világszerte birtokolt ingatlanjaival Észak-Írország ötödik legtehetősebb polgára.
Fegyverek és tehenek
A Ferrari Michael Schumacher előtti utolsó bajnoka, Jody Schekter azok közé tartozik, akik visszavonulásuk után teljesen más irányba indultak. Az 1979-es bajnok a Forma-1 után egy fegyveres kiképzőrendszereket gyártó céget alapított és működtetett sikerrel, majd ezt néhány évvel ezelőtt a biokertészkedésre cserélte. Biogazdasága Nagy-Britannia legnagyobbjai közé tartozik, és ez a tevékenysége az, amely negyedszázad után végül újra az F1 közelébe vitte: a Honda idei Föld-koncepciójának keretében Scheckter lett a csapat hivatalos élelmiszerszállítója.
KRESZ-vizsga három bajnoki címmel
A brazil Nelson Piquet nemrég érdekes apropón került a hírekbe: a háromszoros bajnok azzal keltett feltűnést, hogy sokszoros közlekedési szabálysértései miatt 56 éves fejjel újra vizsgáznia kellett a jogosítványáért. Ciki.
Élet a Mindardi után: Minardi!
Hogy a magyar vonatkozást se hagyjuk ki, említsük meg mindenki Zsoltiját is! Baumgartner 2004-ben a Minardinál eltöltött szezonja után is korábbi főnökével, az ausztrál Paul Stoddarttal maradt, jelenleg a champcar-os Minardi Team USA-nál tesztpilóta, emellett a mai napig vezeti a volt F1-es csapat kétüléses autóját különböző bemutatókon.