Genfben alkalmunk volt beszélgetni Alain Uyttenhoven úrral, a Toyota Motor Europe alelnökével, aki a terméktervezést irányítja. A belga szakember korábban az Opel igazgatótanácsának tagja volt, majd a Toyota németországi importőrét vezette.
Mely szegmensekbe térhet vissza a Toyota a közeljövőben?
Jelenleg 19 modellt értékesítünk Európában. Kínálatunkat nem szélesítjük lényegesen, de lesz bővítés, például a nyitható tetős GT86-tal.
Az egyterűek között egyedül marad a Verso?
A nagy egyterűekről a szén-dioxid-emisszión alapuló adók miatt az emberek átálltak kisebb modellekre. Eközben a C-szegmens egyterűi (pl. Zafira, Grand Scénic. A szerk.) megnőttek, így csak igen nehéz és terebélyes autóval lehetne lényegesen többet kínálni náluk. Amerikában van ilyen típusunk, ám a Siena túl nagy volna Európába.
Idén már nyolcadik éve van piacon az Aygo. Mikor jön az utóda?
Ha jövőre ismét ellátogat Genfbe, biztosan lát a standunkon valami érdekeset ebben a témában. És a következő generációt is francia partnereinkkel közösen gyártjuk majd.
Műszakilag minden autónkat piacra tudnánk dobni hibridváltozatban is, de a jelenlegi Avensis-generációból ez nem valószínű.
A hibrideket a dízel vagy a benzines motorok alternatívájaként kínálják?
Kezdetben a hibrid drága volt, mivel csekély darabszámban gyártottuk. Jelenleg viszont évi egymillió hibridet gyártunk, amivel folyamatosan csökkentek a költségek, így a dízel és a hibrid ára majdnem kiegyenlítődött. A dízelek 2015 szeptemberétől, az Euro 6 szabvány bevezetésével tovább fognak drágulni, a hibridhajtás ára pedig lejjebb mehet, amivel majdnem teljesen elenyészik az árkülönbség. Persze az összevetésnél figyelembe kell venni, hogy a hibriddel az ügyfél egyszerre automata váltót is vesz.
Vegyük Franciaországot ahol 80 százalék a dízelek aránya, de a Yarisok felét így is hibridként értékesítjük, a D-4D részesedése körülbelül 25 százalékra esett. Ügyfeleink felfedezték, hogy sokkal nyugodtabban autózhatnak egy automata váltós hibriddel, mint egy kézi váltós dízellel.
A Toyotának nem is lesz kézi váltós hibridje, mint a Honda CR-Z?
Számunkra nem volna értelme.
Mekkora költséggel járhat a dízelek továbbfejlesztése, hogy megfeleljenek az Euro 6 normának?
Elsősorban a nitrogén-oxidok (NOx) területén kell tisztábbá tenni a motorokat, ami szakértők szerint autónként 300-500 eurós tétel (90-150 ezer Ft). Az összeg a motor méretétől függ, és ha a gyárak nem nyelik be, akkor az ügyfeleknek kell kifizetniük.
Két téli tesztet kell végrehajtani, mielőtt gyártani kezdenénk ezeket az autókat. Mivel 2012-ben írtuk alá a szerződést, a két télen 2014-re leszünk túl. Az extrém hideg a legkeményebb terhelés a dízelmotornak. Az első teszteken kiderülnek a szükséges lépések, a második télen pedig ellenőrizhető a változtatások hatása. Forróság van sokfelé, mondjuk Ausztráliában is, de sarkköri tesztekhez csak az északi féltekén van infrastruktúra, amit több autógyártó oszt meg egymással.
De a hideg sem azonos mindenütt! Kanadában a kontinentális klíma viszonylag száraz hideget jelent, míg Japán északi részén vagy Finnországban nedvesebb a hideg éghajlat.
Pont a legendásan tartós Hiace-t váltja le az Experten alapuló ProAce. Nem veszélyes Peugeot-termékkel pótolni ezt az áruszállítót?
Ez volt a legjobb megoldás a szegmens nagy részének lefedésére. A Peugeot a könnyű haszonjárművek között piacvezető, de ha lejjebb tekint és az ún. CDV kategóriát (Car Derived Van – személyautó-alapú haszonjármű) veszi alapul, akkor ott közel 50 százalék a részesedése. Olyan rossz csak nem lehet a termékek minősége, ha a PSA itt tart.
Ha már más márkák is szóba kerültek, mi a Toyota válasza az MQB-ra?
Részleteket nem árulhatok el róla, de válaszunk a jelenleg fejlesztés alatt álló TNGA, a Toyota New Global Architecture. Ezzel az építésmóddal hasonlóan nagy méretkülönbségben gyárthatunk autókat közös alapvető alkatrészekkel. Rendszerünk hasonlít az MQB-re, de többen is azzal bókoltak a Toyotának, hogy vetélytársunk is merített a Toyota alkatrészegységesítő elveiből.
A jen nagyon drága volt tavaly decemberig, ezért kényszerültünk magasra árazni ezeket az autókat, szemben azokkal a márkákkal, például a Suzukival, amely Önöknél gyártja autóit. Amennyiben a jen az euróhoz képest tartósan olcsó lenne, akkor az ebből adódó előny egy részét az alacsonyabb árral tovább tudnánk adni az ügyfélnek. De a jen még csak a normál tartományhoz közelít: méregdrága volt és az enyhüléssel együtt sem lett jutányos.