Használt autó: Nissan 350Z (2003-2009) | |
---|---|
Mi ez? | V6-os, álomszép hangú, kétüléses sportkupé vagy szövettetős roadster japán gyártásból. A 300ZX kései örököse, a 370Z elődje. |
Melyik motor jó bele? | Egyféle motor van, de nem is kell ide más. A 3498 köbcentis VQ35 (DE) évjárattól és szelepvezérléstől függően 280, 300 vagy 313 lóerővel tombol a 350Z-ben. |
Mennyibe kerül? |
Tíznél kevesebb autót hirdetnek a cikk írásakor, 3,8 és 7 millió Ft között szórnak az árak. A manuális kupék érnek többet, az automata váltós roadsterek valamivel kevesebbet. |
Mi van helyette? | Kevesebb pénzért BMW Z3 és Z4 sorhattal, még drágábban Honda S2000, bátraknak Mazda RX-8, álmodozni Porsche Boxster. |
Vannak autók, amikből ki nem szállnál, amíg tart a benzin, és akkor is csak a tankolás idejére. A Nissan 350Z ilyen autó, nem véletlenül indult meg az ára ennek is felfelé. A nagy V6-tal és az elég magas arányban beszerelt részlegesen önzáró differenciálművel sokunk szívét megdobogtatja. A cikkhez fotózott autó azt bizonyítja, hogy még az ötfokozatú automatikus váltóval is sok benne az öröm.
Sűrű: 1525 kg, 431 centi
Nagyon zömök autónak hat a széles (1815 mm) és lapos (1320 mm) kupé. Tekintve, hogy a 4310 mm-es, nem különösebben hosszú kupé 1525 kilogrammot nyom (a kabrió még nehezebb), a masszív benyomás nem illúzió. Minden baleset egyedi, de megnyugtató azt látni, hogy egy ilyen rémséget nemhogy túlélt, de csonttörés nélkül megúszott a Nissan 350Z vezetője és utasa.
2006-ban volt némi vérátömlesztés, a modellfrissítéskor lett 280 helyett 300 lóerős a motor a kipufogóoldalon is változó szelepvezérléssel. 10 Nm-rel 353-ra csökkent a maximális forgatónyomaték, viszont egyenletesebb lett az erőleadás.
Az immár pohártartós utastérben kicsit javult a minőségérzet, a csomagtérfedél belsejére pattintható betét elfedi a rést, így ekkortól nem lehetett belátni a csomagtérbe, ahol két golfzsáknak van helye. Az egyik a toronymerevítő elé fér be, a másik mögé.
A gyorsulás 100-ra a továbbfejlesztés előtt 5,9 mp volt, ez a Nissan 350Z kupéval 5,8-ra javul, a súlyosabb roadster adata 6,3 mp. A kései európai verziók 313 lóerősek, 358 Nm maximális nyomatékkal és 5,7 másodperces gyorsulással 100-ra. A végsebesség mindig 250 km/óra, ez maradt a határ.

Jó nagy a fedél, de csak 235 literes a csomagtér, a toronymerevítő is fixen megosztja a teret, de elé és mögé befér egy-egy golfzsák, ami az amerikai piacon fontos szempont volt
Használt Nissan 350Z Amerikából
A cikkben szereplő autó 2004-es, 280 lóerős, szívóoldalon változik a szelepvezérlése. Tulajdonosa, Ákos 2020 őszén vette. Valószínűleg jó pillanatban vágott bele és a csúnyán javított balesetes sérülés is csökkenthette az autó értékét, mindenesetre sikerült 3 millió Ft alatt hozzájutnia a kupéhoz, amely egy Volvo S60-hoz társult be.
Amerikából behozott autó, számlálója és műszerei kinti mértékegységekkel működnek. A 62 000 mérföld kilométerben 99 200-nak felel meg. Sok munka van benne a vásárlás óta, egy angol bontottból kapott új ajtókárpitot a bal oldalra, kiegészítve az ajtóbehúzóval. Az eredetinél jobb állapotú ülések vannak benne és mivel az utasoldali is vezetőülés egy jobbkormányos autóból, ezért annak a közepén is ott van a kis domborítás, a combtámasz.

Csúnyán javított balesetes sérüléssel sikerült nagyon jó áron megvenni ezt az autót. 2004-es szívóoldalon változó a vezérlése és 280 lóerős. Automata váltóval nehezebb széthajtani a kocsit, a drifterek manuálist vesznek belőle
Gazdája a kazettás fejegységet is lecserélte egy DVD-lejátszós modernebbre, ahogy a hangszórókat is. Nem a Bose audiorendszer hangminőségével volt baja, hanem beáztak.
Újak a gumik és a felnik is rajta, mert a korábbi, 19-es replikafelniből eltört egy az úthibán, ezért a tulaj visszaállt a legnagyobb gyári méretre. Elöl 225/45 R18 a gumiméret, hátul 245/45 R18. Magyar utakra nem mennék ennél feljebb.
Sokat fogyaszt, de nagyon megy is
12-15 liter között mozog a fogyasztás nyílt úton, természetesen csakis 100-as benzinből, mert E10-es 95-öst véletlenül sem rakunk bele. Városban járva a fogyasztás eléri a 20 litert. Vagy többet is, nekünk ez a motor a Renault Vel Satisban emlékeim szerint 24-et is bekapott városban, ha örültünk, és itt van minek örülni.
Tébolyítóan jó hangja van a VQ35 (DE) kódjelű motornak. A 3498 köbcentis motor elég öblös ahhoz, hogy bősz erő ébredjen benne, de szépen forog is. Bőséges ereje miatt tud meglepetést okozni, főleg nedves úton. A kipörgésgátlás és az ESP kapcsolóját csak az babrálja, aki tud mit kezdeni vele, ha egyedül marad két hátsó kerékre 280-313 lóerővel.
Különösen azért, mert 2004-es, Rays-csomagos autóval kalkulálva egy budapesti, 44 éves tulajjal 550 és 660 ezres casco-ajánlatokat ír a kalkulátor. A biztosítók is tudják, hogy egy 350Z-vel le lehet esni az útról.

Kétszemélyes az utastér, ott ülsz a történések közepében, tökéletes helyzetben, közel a hátsó kerekekhez. A kormányzás pontos és nincs túlkönnyítve
Ha használtan vennétek Nissan 350Z-t, ne a karcolódó műanyagokra, a lekopó ezüstfújásra, a középső nagy tároló törésre hajlamos zárjára és fedelére figyeljetek, hanem a műszerfal közepén a három műszer közül a középsőre.
Vezess Értékbecslő: emelős átvizsgáláson a Nissan 350Z
Melegen 30 PSI: erre nagyon figyelj!
Ez az olajnyomásjelző, aminek meleg motorolajjal a percenkénti 650-es alapjáraton legalább 30 PSI nyomást kellene kiírnia, ami 2 barnak felel meg. Ha üzemmelegen 10-15 PSI ez az érték vagy kevesebb, akkor nagy lehet a baj. Mivel az olajnyomásmérő is lehet hibás, motorfelújítás előtt méressétek meg minősített műszerrel, hátha csak az autó szenzora csal. Kicsi rá az esély, de hátha megúszható ez a kiadás.

Tökéletes értékek: percenként 650 az alapjárati fordulat és melegen 30 PSI az olajnyomás. Ha nem elég nagy az olajnyomás, motorfelújítás fenyeget, ami 1,5-2 milliós forintos nagyságrend
A VQ35 (DE) motor ehet némi olajat, 2-3 deci ezren normális. A hidegen rúgást nagyon nem tolerálja ez a motor, de ha megkapja az olajcserét 7000-8000 kilométerenként és csak melegen használjátok sportautóként, akkor a motorja nagyon sokat kibír.
A Nissan vezérképviselet munkatársai kigyűjtötték a gyári olajajánlást a cikkbeli Z-hez. Normál középhőmérsékletű országokban 10W-30; ahol előfordul -20 Celsius-fok, ott 5W-30 (5W-20 nem javasolt, ha nagy sebességű autózás, intenzív használat is tervben van). A forró égövre 20W-40 vagy 20W-50 a javasolt viszkozitás, a töltet 4,7 liter. A használt autókkal a tapasztalatok szerint itthon bevált az 5W30 vagy 5W40-es motorolaj, ACEA A3 B4 minősítéssel.
A láncos szelepvezérlés igen tartós. A szelephézag-beállításra nincs előírt periódus, a gyári ajánlás szerint ha a szelepzaj nő, akkor kell beállítani a korongokkal. Ez nem kis munka és kiadás 24 szelepre. A platinaelektródás gyújtógyertyák csereintervalluma 90 000 km.

Szénszálerősítésű műanyagból van a kardántengely, ami könnyít valamit az igen masszív 350Z-n
Probléma a katalizátor
Gond lehet a katalizátorral, és nem azért, mert a V-motorban sok mindenből kettő van, tehát 2+2 lambdaszondát kellhet kicseréltetni. Sok használt autóból a tulajok idővel kivetetik a katalizátort vagy egyenes csővel áthidalják. A gond a kerámiabetét porszerű anyaga, amely visszajuthat a hengerbe, ahol erősen koptatja a dugattyúgyűrűt és a hengerfalat, ami elindítja az olajzabálást és a V6-ot az 1,5-2 milliós motorfelújításhoz vezető úton. Sokkal jobb, szakszerűbb és kulturáltabb megoldás a katalizátort időben fémre cserélni, nem pedig kihagyni a három hatású károsanyag-ártalmatlanítót.
Megbízhatósági szempontból egy automata váltós Nissan 350Z előnyösebb a kézinél. Jóval kisebb élmény vele a vezetés, de kevésbé is lehet vele meggyötörni az autót, mint manuális szettel, drifteléshez a kuplungot megrúgva. Az automatikus váltóban 60 000 kilométerenként javasolt olajat és szűrőt cseréltetni.

VQ35DE: a kódjeléről is illik ismerni ezt a remekművet. Láncos vezérlése nagyon tartós, motorolajat 7000-8000 kilométerenként kell cserélni
A manuális váltókkal lehet gond, minél régebbi az autó, annál több. CD001-CD009 közötti váltógenerációkkal készült a 350Z, itt a 9 a későbbi és a jobb, mint az 1. Minél újabb az autó, annál később várható a szinkronizálás hibája, elsősorban a 3., 5., 6. fokozatban. A kézi váltókban 30 ezer kilométert javasolt csereperiódusként az igen jó hírnek örvendő, eredetileg Citroënekre szakosodott, de a Z-hez is imponálóan értő szerviz szakembere Várpalotáról.
Kuplungcserekor érdemes elgondolkodni rajta, hogy a gyári kettős tömegű lendkereket egytömegűre cseréljétek, javítva a motor forgási hajlamát és gázreakcióját. A gyári lendkereket azzal kímélheted, ha nem nyekteted szegény autót nagyon kis fordulaton magas fokozatban nagy gázzal.

Elsősorban a 3-5-6 fokozatban jelentkezhet szinkronhiba a kézi váltókkal. Az automatákban elég 60 ezrenként olajat cserélni, kézi váltóval 30 000 km az ajánlott csereintervallum
Bár sokat fogyaszt, drága biztosítani, és mint minden autónak, a használt Nissan 350Z-nek is vannak a típusra jellemző hibalehetőségei, a V6-os japán sportautó nem kerget kétségbeesésbe a közös évek során. A kopóalkatrészei zömmel nem kiugróan drágák és sok forrásból beszerezhetők, az autó megbízhatósága jó.
Használt Nissan 350Z árak
Cikkünk írásakor 3,8 és 7 millió Ft közötti összegekért hirdette tulajdonosuk a használt Nissan 350Z-ket. A hétmilliós autó hosszabb ideje fent van, a nagyobb mozgás a 4,5-5,5 millió Ft körüli kategóriában van, ott több hirdetés cserélődik.

Idővel elfáradnak az ajtóemelő teleszkópok. A gumibakban lévő rugó pattintja fel a fedelet nyitáskor. Mivel a rugó előbb-utóbb elgyengül benne, ötforintosokat ragasztott össze az autót gondozó szerelő, ezzel téve feszesebbé és rövidebbé a rugót. Nagy ötlet, mert a kicserélt is elgyengülne pár év alatt!
Jól kivehető az árak megoszlásából, hogy a kézi váltós kupék érnek a legtöbbet és az automatikus váltós kabriók kerülnek a legkevesebbe. Mivel összesen hét autót hoz a kereső, ilyen szűk kínálatból nehéz más biztosat kiolvasni, pláne, mivel az autók egy része különféle optimalizálásokon van túl, például féke, futóműve, katalizátora eltér a gyáritól.
Látszik a hirdetésekben megadott, többnyire 100-160 ezer kilométeres futásteljesítményen, hogy a Z a legtöbb esetben második-harmadik autó, nem napi járósnak nyüstöli, akinek van. A Nissan 350Z-t sokszor rajongók veszik és ők jól is tartják az autókat. Érdemes türelemmel lenni és kivárni egy autót, amit a gazdájától tudsz megvenni, aki ismeri a gépet és elmondja, amit tudni szeretnél róla.

Értékesebbek az Amerikából áthozottaknál az európai modellek, amelyeken jobb a fék a Brembo elöl fix alunyerges, négydugattyús rendszerével, hatásosabb a differenciálműre vezetett hűtőlevegő és 0,30 helyett az aerocsomaggal 0,29 az alaktényező. Ezen az autón a fékrendszer nem a gyári, ez utólag is feljavítható
Mint a ritka és sokra értékelt autók oly sokszor, gyakran itt sem kerülnek ki az igazán jók a mindenki által hozzáférhető hirdetési felületekre. Próbáljatok a 350Z közösségben mozogva szép autót találni, nézzetek körül a tulajdonosi csoportokban, érdemes lehet körbekérdezni a típussal foglalkozó néhány szervizt. Mert egy jó Nissan 350Z nagyon megéri a kutatást és a fáradságot.
Mellette – Ellene | |
---|---|
|
|