Akkor szép a tuning, ha egyedi, mármint ez minden műfaj lényege, és egyáltalán nem érdekel senkit, hogy a másiknak tetszeni fog-e. Én sem fogok pálcát törni senki felett, valószínűleg sokan pont rám néznek furcsán, hogy az E36-ról lefelé szedtem a tuning dolgokat ahelyett, hogy felfelé pakoltam volna rá, ahogy sokan csinálják. Viszont minden modellnek, műfajnak megvannak az alapkövei, a bevett fogásai, jellemzői, amik szinte kötelező elemek.
Ezek alapján ránézésre ez az 5-ös Golf pont az, amit minden golfos tuner megcsinál a saját autójával, majd innen folytatja az egyedivé faragást. Csüccs (ültetés), GTI optika (a sportmodell lökhárítói), ablaktörlő delete (leszerelik és ledugózzák a hátsó kar helyét), feketére fújt emblémák, ebben nincs mit megfejteni. Ez az 5-ös Golf viszont tényleg GTI és hozzá egy elég ritka különkiadás, a géptető alatt pedig sokkal több és értékesebb történetet tud mesélni, mint odakint.
Ez egy 30 éves különkiadás
Kezdjük viszont az alapokkal, úgy egy kicsit könnyebb lesz megérteni a történet második felét. Ez egy olyan különkiadás, amit a Golf GTI 30. évfordulójára adott ki a Volkswagen 2006-ban. Edition 30 a becsületes neve és összesen 2300 darab készült belőle, ha ezt nem is, alvázszámát büszkén hirdeti egy jól látható szálcsiszolt plaketten.
Külsőségekben nem sokat adtak hozzá, talán ez is a szépsége ennek a szériának. A GTI-k amúgy is csomó apróságot adnak, amiért a modell rajongói megbolondulnak, de egy picit még én is. Megvan a jellegzetes, piros varrással bolondított kockás kárpitozás két elég jó oldaltartású sportülés háttámláján és ülőlapján, de ott a golflabdát idéző váltógomb is, akkor is, ha DSG-s az autó.
Formázott a sportkormány, szerintem kicsit túlzottan is, de ennyi belefér, rajta viszont az esztergált fém GTI plakett kimondottan izgalmas részlet. A teljesen fekete beltérben ezek mellett túlzottan sok egyedi elemet nem találunk, és ebben az autóban a tuning sem érintette még – leszámítva egy utólagos hangulatvilágítás szettet – ami kimondottan örömteli. Így, eredeti formájában nagyon egységes és igényes, de azért is lehet, mert én ezeket szeretem igazán, a gyári kiegészítőktől sokkal vonzóbb tud lenni egy ilyen 5-ös Golf beltere is.
Egy ilyen 30 éves kiadás érdekessége gyárilag a motorterében keresendő, ettől igazán értékesek ezek a példányok. Az eredetileg 200 lóerős BYD kódjelű 2,0 literes négyhengeres TSI motor itt 230 lóerőt teljesít és ahelyett, hogy csak a kompjúterrel mókoltak volna, érdemi változtatásokat végeztek rajta, amitől még jobb tuning alapot adtak a vásárlók kezébe.
K04 turbó került rá gyárilag, ez nagyobb teljesítményt bír, mint az alap GTI modell turbója, erősebb dugattyúk és szelepek kerültek a motorba és a hengerfalak megmunkálása is más. Ezért szeretik sokan ezt a kivitelt az 5-ös GTI-kből, mert a motor megbontás nélkül is 400 lóerő környékére húzható, míg egy GTI-nél ehhez a belső alkatrészeket is ki kell cserélni.
Ritka modell, de jó tuning alap, be is áldozták
Ha azt gondolod minden ültetett Golfról, ami szembe jön, hogy eddig tartott a tudomány, akkor simán lehet, hogy tévedsz. Itt a géptető alatt kicsit komolyabb a történet, a gyári 230 helyett most 360-380 lóerő között teljesít a négyhengeres motor és 500 Nm nyomatékot. A pontos számokat a pados mérés hiányában még nem ismerjük, de a rá került program ezzel az összeállítással ennyit tud.
Mi változott a motorban? Első ránézésre is látható egy-kettő, mint például a nyitott sport légszűrő, a lefújószelepről pedig hallani, hogy szintén nem gyári. Amit nem látni, az egy új, 150 báron működő magas nyomású adagoló és az RS4-es Audiból származó üzemanyagszelep, ami több benzint enged át. Audi RS3-ból érkeztek a trafók, nagyteljesítményű gyertyák adják a szikrát, és kiszerelték a motor balansz tengelyét, bevett szokás, így könnyítik a motor futását. A gázok épített sport kipufogórendszeren keresztül távoznak, amiben a katalizátor is egyedi építésű.
Mit sem érne az egész, ha a hatfokozatú DSG váltó nem viselné el a terhelést, így ebben is kicserélték a lamellákat erősebbekre, és a motor mellett ez is külön írt vezérlést kapott. A Motul 5-W30-as sportolaját kapja a motor és a DSG váltóba is friss olaj került, amit alapvetően 60 000-enként amúgy is cserélni kéne, ilyen felhasználás mellett még sűrűbben is.
Eibach ültetőrugókon és keményített lengéscsillapítókon gurul most a Golf, az első csonkállványokat pedig a Cupra Leon alumínium alkatrészeire cserélték, ezek oldalanként 5 kilóval könnyebbek a GTI gyárijainál, ami komoly változás a rugózatlan tömeg terén, és kormányzásban is érezhetően precízebb tőle.
Hivatalos átépítés? Lehetséges!
Tudjuk, hogy a tuning itthon nem egyszerű műfaj, és bár hivatalosan nincs sok épített autó itthon, a gyakorlatban persze rengeteg az átalakítás. Azonban lehet ezt hivatalosan is csinálni, minden azon múlik, mekkora keret áll a rendelkezésünkre. Az egyszerűbb módszer, ha a külföldről vásárolt autó átalakításai az eredeti forgalmijában már benne vannak.
Ez a Golf Németországból érkezett, ahol az előző tulajdonos már bejegyeztette a kipufogórendszert és az ültetett futóművet. Egy az egyben itthon még nem kerül bele a forgalmiba honosításkor, az ehhez tartozó dokumentációt – TÜV igazolásokat – hazai fordítóirodával kell lefordíttatni és ezekkel a papírokkal érkezni a műszaki vizsgára. Ugyanez működik akkor is, ha itthon kerülnek rá alkatrészek, de csak olyannál, aminél műbizonylattal lehet igazolni az új elemeket.
Ennyire azonban nem egyszerű a helyzet, ha motortuning is történik, de van rá megoldás. Az ennyire épített motorú autókról megbízás alapján egy mérnöki iroda egyedi leírást készíthet, nyilván komoly összegért, ami akár a tuning árába, vagy annál többe is kerülhet, majd ezekkel a dokumentumokkal mehet az autó szigorított műszaki vizsgára. Így egyedi forgalmi engedélyt kaphat, amibe a motor teljesítményét – vagy ha cserélték nagyobbra, annak műszaki adatait – is feljegyzik.
Tizennégy éves énem megőrült volna ezért
Ahogy keresztben közelítem az első fekvőrendőrt a Golffal, eszembe jut, amikor 2003-ban megkaptam az első Tuning&Stereo magazinomat és arról álmodtam, hogy majd az első autóm egy háromajtós hármas Golf lesz és majd kapja a felnit meg az ültetést. Akkor az ment a karbon fóliával meg az airbrush-sal és a króm felnikkel, de a neon is egészen sokáig kitartott.
Rajzoltam az ültetett Porschékat meg Golfokat, de már akkor is inkább borás voltam fejben, a szedán jobban bejött. Hogy mi hozta meg az éles váltást a BMW-k felé már nem tudom, de erős érv volt, hogy akkor ugyanannyiért kaptam kupé E36-ot, mint amennyibe egy járóképes Golf került volna, meg akkor már jobban is tetszettek a BMW-k. Fejben nagyjából mindenkit meg tudok érteni, így amikor jött ez a tuning Golf lehetőség, majdhogynem gyermeki vigyorral rohantam a piros neon felhőn lebegő 5-ös felé. Igen, az is van, neonfény, de csak parkolóban vagy kiállításon használható, közúton nem.
Ha nem lenne az ültetés, gyárinak is tűnne, és akkor is igaz ez, amikor csak úgy megyek a Golffal, mintha dolgom lenne és nem szórakozni jöttem volna. Még csak nem is igazán dörmög a kipufogó, csak olyan egészségesen mély, ami még hétköznap nem zavaró. Az első, ami igazán feltűnik, hogy kis gázra is nagy a szívó hang balról, jobbról meg belesóhajt a világba, amikor elveszem, ez nagyobb gázok után már inkább tüsszentés.
Gyanúsan szépen dolgozik a DSG váltó, az elindulás és a megállás, de a tolatás is tökéletes, nem úgy, mint a mai DSG-knél, nekem minden új autónál produkál valami furcsát. Igaz, hogy az elején az 5-ös Golfban gyárilag is jobban működött a DSG, mint most, de itt még ahhoz képest is rendben van. Fülek a kormány mögött, golflabdás a váltógomb és halványan szorít is az ülés, de veszedelmes sportosságot nem érzek, csak a futómű miatt pattog a Golf.
Aztán jön az első nagyobb kihúzatás, mintha csúzliból lőnék ki, pedig még igazán nem is csináltam semmit. Felmorajlik a kétliteres turbó, hallom a légszűrő süvítését, a váltó meg csak rámolja a fokozatokat. Aztán tüsszentés és megint nagy gáz, vissza kettő, újabb tüsszentés és megint padló. Mókás dolog ez, de közben a sebességmérő is szalad, úgyhogy vigyázni kell.
Ezt az alsó hangon 360 lóerőt még a gumik is le tudják kezelni, nem húz csíkot az aszfaltra, inkább belekapaszkodik és amikor megvan megrántja előre az egészet. Nem is állásból, inkább repülőrajtban lép komolyat a Golf. Nem eszetlenül jön meg a turbónyomás, épül, ezért kihasználhatónak tűnik, de nem hogy a határait nem keresem, a lehetőségekbe is csak belekóstolgatok.
Nem csattog és nem durrog, igaz, programozás kérdése lenne. Ugyanakkor egyáltalán nem ajánlott, bár vicces és jól hangzik, az így elégetett többlet üzemanyag szétégetheti a hengerfalakat és a hengerfej tömítést is, nem tesz jót a katalizátornak sem, így az a hosszú élet titka, ha inkább nem íratunk rá ilyet.
Komoly belefektetett pénz és energia
Egy ilyen autó az építőnek szeme fénye, komoly összegekből épülő hobbi – kb. 6,5 millió forintba került ez az építés eddig – és ekkora teljesítménnyel már egy Golf sem játék, nem én akarok benne kárt tenni. Hiába „csak” elöl hajt, irdatlan tempóra képes, és ez a teljesítményszint még az, amit egyrészt elviselnek a motor belső alkatrészei és a turbó, és még ki is használható kétkeréken.
Attól szép ez az autózás nevű hóbort, hogy elképesztően színes, mindenki máshogyan találja meg benne a számításait. A golfos közösség hatalmas, a Volkswagen köré óriási kultusz épült, és amíg mehetnek a belsőégésű autók az utakon, addig ez ki fog tartani. Van egy énem, aki csillogó szemmel tudna rajongani ezért a Golfért, de még most is röhögve szállok ki belőle, mert van benne izgalom és még nem ment el az optika sem annyira, hogy eltakarja a GTI értékeit.