Sikeresen befejezte első akkumulátoros munkagép-prototípusának fejlesztését a Caterpillar, így a napokban bemutatkozott a 793 Electric bányászati dömper, mely a márka Early Learner-programjának keretében valósult meg. Fejlesztésében a bányaipar kulcsszereplői is közreműködtek, mint például a BHP, a Newmont Corporation és a Rio Tinto.

A Caterpillar még 2021-ben kezdte meg akkumulátoros járműveinek fejlesztését, igazodva a károsanyag-kibocsátás csökkentésére irányuló, különféle kötelezettségvállalásokhoz. Mint azt közleményében írja a márka, a program elsődleges célja, hogy szorosabb kapcsolatot alakítson ki ügyfeleivel, miközben az iparág óriási átalakuláson megy keresztül energetikai szempontból.

Utolérte a legnagyobb monstrumokat is a villanyosítás 1

Több bányászati partner is közreműködött a 793 Electric kifejlesztésében.

Utolérte a legnagyobb monstrumokat is a villanyosítás 2

A Caterpillar újdonsága a napokban mutatkozott be.

Egy 7 kilométeres tesztpályán ejtette meg debütálását a 793 Electric, melyen teljesen megrakott állapotában 60 km/órás csúcssebességet ért el. Kiderült az is, hogy egy 10 százalékos dőlésű emelkedőn – ami 1 kilométer hosszú – 12 km/órás sebességgel tudott felmászni, miközben a normál esetben hőveszteséget okozó energiát az akkumulátor sikeresen visszanyerte. Az esemény során a Caterpillar másodpercenként 110 ezer adatra tett szert, érvényesítve ezzel a szimulációs és mérnöki modellezéseket.

Már korábban is jelentős hangsúlyt helyezett a megújuló energiaforrásokra a munkagéppiac egyik legnevesebb márkájának számító Caterpillar: az Arizonában található Tucson próbaterületén – kiépített elektromos hálózat hiányában – hagyományosan dízelgenerátorokat alkalmaztak, de a cég szándéka, hogy a bányavállalatok által alkalmazott alternatívák felé forduljanak.

Utolérte a legnagyobb monstrumokat is a villanyosítás 3

Napelemekkel máris erősít Arizonában a Caterpillar, és ez még csak a kezdet.

Ahogyan arra cikkében a Drive rámutatott, telephelye energiaellátását az elmúlt években 750 kW-os napelemekkel segítette, míg tervei szerint ez a jövőben 2 MW-ra bővül. Más alternatív energiaforrásokat sem vet meg a Caterpillar: 3 MW-ot termelnének szélenergiából, továbbá többek között 18 MWh-s energiatárolókat, hidrogéntárolókat és üzemanyagcellás létesítményeket is bevetnének.

Úttörőnek ugyan nem számít a Caterpillar újdonsága, hiszen elektromos bányadömperekkel más cégek már előrukkoltak, például a Komatsu, mégis előremutató lehet a bányaipar jövője kapcsán, hogy az egyik óriás is zöld útra lépett.