8 darab vadonatúj, BYD K9UD típusú busz állt forgalomba Szegeden. A közel 1,3 milliárd forintos beruházás révén mintegy 159 ezer ember számára válhat zöldebbé a közösségi közlekedés. A beszerzés révén 8 busz vagy 270 darab autó éves károsanyag-kibocsátásnak megfelelő mennyiségen csökken a szegedi levegő szén-dioxid-terhelése évente.
„A világ vezető e-busz-gyártójaként a BYD az első és egyetlen elektromosjármű-gyártó, amely saját erőátviteli rendszert, akkumulátort, motorokat és motorvezérlő rendszert gyárt, és az elektromos közösségi közlekedés terén is úttörőnek számít, mivel az elektromos autóbuszok üzemeltetésében a leghosszabb tapasztalatokkal rendelkezik” – jegyezte meg az átadás kapcsán Krenner László, a BYD Electric Bus&Truck Hungary Kft. közép-kelet-európai értékesítési vezetője.
Villanybuszok térnyerése itthon
A Volánbusz és konzorciumi partnere, a Mobiliti Volánbusz Kft. összesen 100 elektromos autóbusz és a hozzájuk kapcsolódó töltőberendezések beszerzésére nyújtott be sikeres pályázatokat 2021-ben a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. által koordinált Zöld Busz Programba. Az első negyven, Mercedes-Benz eCitaro típusú jármű 2022 tavaszán állt forgalomba a főváros agglomerációjában, amelyet nyáron és ősszel 12 darab Ikarus 120e típusú e-busz követett Székesfehérváron. Idén tavasszal és nyáron további öt megyeszékhelyen összesen 48 BYD K9UD zöldíti a helyi flottát, és kiépült a kapcsolódó töltő-infrastruktúra is. A 8 darab szegedi jármű mellett Zalaegerszegre 11, Győrbe 13, Egerbe 6, Szolnokra pedig 10 elektromos busz érkezett.
Érdekesség, hogy a most átadott BYD buszok a vállalat komáromi gyárában készültek. Velük együtt pedig már összesen 135 darabosra nőtt a Zöld Busz Programban átadott járművek száma. A BYD K9UD típusú járművek kéttengelyes, szóló, alacsony padlómagasságú, városi kivitelű autóbuszok.
Utas- és vezetőtéri légkondicionálóval, kerekesszék, illetve babakocsi elhelyezésére kialakított hellyel, a felszállást segítő rámpával, elektronikus utastájékoztató rendszerrel, fedélzeti és vezetéssegítő kamerarendszerrel, valamint USB-töltővel segítik a komfortos utazást.
Töltésük normál körülmények között naponta 2-2,5 óránál többet nem vesz igénybe. Egy feltöltéssel – az időjárási körülményektől, útviszonyoktól függően – akár 300 kilométert is képesek megtenni.
Az új buszokkal immáron a szegedi flotta 30 százaléka alternatív hajtású, a városban ugyanis 10 darab MAN Lion’s City 12, valamint 6 darab Mercedes-Benz Conecto gázüzemű autóbusz rója az utakat a most átadott e-buszok mellett.