Bár a világ egyik legjelentősebb mezőgazdasági járműves szakkiállítására, az Agritechnikára még néhány hónapot várni kell, a Claas úgy döntött, hogy már most, a főszezonban bemutatja legfrissebb újdonságait.

Az indok egyszerű, az 1913-ban alapított, jelenleg is családi kézben lévő vállalat szeretne részt venni a 2024-es Év Traktorának versenyében, ezért nemzetközi sajtóbemutatót tartottak Németországban.

A Claas termékkínálatában ma éppúgy megtalálhatók a különféle méretű és felhasználású traktorok, mint a kombájnok, amelyekkel aratási szezonban hatékonyan lehet betakarítani a termést. Mivel az ilyen gépeket a gazdák általában nem néhány évre veszik, kiemelten fontos, hogy üzemeltetésük egyszerű és gazdaságos legyen. Ezek az alapvetések, de ezen túlmenően is sokat kell nyújtania egy mezőgazdasági munkagépnek.

Az említett bemutatón a Vezess szerkesztősége is képviseltette magát, így meg tudtunk nézni, és első kézből tudjuk bemutatni, milyen újdonságokkal készül 2023-ban a Claas.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 1

A Discóban a jövő

Élőben kifejezetten impozáns látványt nyújt a Claas vadonatúj 9700-as kaszasorozata, amelyet kifejezetten azoknak a gazdáknak fejlesztettek ki, akik szabálytalan alakú vagy lejtőkkel tarkított táblákon dolgoznak. Ebből a típusból rögtön ötféle létezik, tehát a  leendő tulajdonosok verőujjas szársértővel (C Business), gumihengeres szársértővel (Rc Business), verőujjas szársértővel és rendrakó szalaggal (C Auto Swather) és gumihengeres szársértővel és rendrakó szalaggal (Rc Auto Swather) ellátott változatok közül választhatnak, illetve akad egy szársértő nélküli (Comfort) kiadás is. Ez azért jó, mert így nem károsodnak a növények érzékenyebb részei.

A 9,5 méteres munkaszélességet kínáló 9700-es sorozat olyan fejlesztéseket és innovációkat kínál, mint például a csúszótalpak alkalmazása a vágási magasság 15 mm mértékű emeléséhez, amivel kevesebb nyershamu és gyorsabb terménynövekedés érhető el.

Ezek az új nagy méretű kaszák olyan kipróbált és bevált megoldásokat kombinálnak, mint például a gyors késcserét kínáló Max Cut kaszasín, vagy az Active Float felfüggesztés, amelynek eredményeképpen tisztán takarítható be a takarmány a kardánhajtás percenkénti, 850-es fordulatszáma mellett.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 37

Nappali sötétségben is elkél a lámpa.

A kaszaegységek meghajtásáért új, Walterscheid P-Line típusú, háromszoros hosszkompenzációs kardántengelyek felelnek, amelyeket speciálisan edzett, nagy méretű csúszóprofilokkal szerelnek. Az új K-90 típusú nyomatékhatároló közvetlenül az univerzális kardánkereszthez van rögzítve, így gyorsan és egyszerűen cserélhető. Ez az új hajtásopció az Rc Auto Swather típusnál az alapfelszereltség része, míg az Rc frontkaszákon és az Rc Businessnél opcionálisan érhető el.

Három új traktorsorozat

A Claas Németországban három új modellsorozatról és összesen kilenc traktorról rántotta le a leplet. Az Elios 200, az Elios 300, valamint az Axos 200 típuscsaládba tartozó traktorok a 75-től egészen a 103 lóerős változatig érhetők el. A bennük dolgozó motorokhoz jellemzően négy-, illetve ötfokozatú váltó csatlakozik. A 2,40 méter magas fülkével rendelkező Elios 200-as sorozatot alapvetően a gazdaság körüli munkák elvégzésére tervezték. A 76,2 centiméteres átmérőjű hátsó kerékkel ellátott traktor 5,1 tonnás teherbírással rendelkezik, és akár 3,2 tonnányi súlyt is fel tud emelni.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 38

Az Elios traktorok FPT-motorokkal készülnek.

A valamivel nagyobb, 2,60 méter magas és 1,65 méter széles fülkével rendelkező Elios 300-as különféle ültetvényeken és egyenetlen terepen egyaránt használható. Nyomvonalának szélessége elérheti a 2310 mm-t. Az Axos 200 pedig valamivel nagyobb emelési kapacitással rendelkezik, mint az Elios-széria, éppen ezért kihívásokkal teli talajtípusokon, szántásokon, valamint erdőkben is lehet vele dolgozni. A 2,62 méter magas kabinja kényelmes munkateret biztosít a vezető számára, kicsi, 3,79 méteres fordulási sugarának köszönhetően pedig könnyedén el lehet vele boldogulni manőverezés közben.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 39

Akár vontatni is lehet

Ezeket a vadonatúj traktorokat az FPT négyhengeres, turbófeltöltős, intercooleres dízelmotorjaival szerelik. A kisebbek 83-98 lóerő közötti teljesítménnyel és 2300 percenkénti fordulatszámmal, a nagyobbak 85-103 lóerő közötti teljesítménnyel és 2000 percenkénti fordulatszámmal szolgálják a gazdálkodókat. Az elérhető maximális nyomaték 406 Nm a Claas új traktorcsaládja esetében.

Az erőforrások érdekessége, hogy akár extrém hideg időjárásban, -30 Celsius-fokos hidegben is könnyedén indíthatók a gyártó szerint. Az Axos 200-asok 105 literes, míg az Elios 300-asok 95 literes üzemanyagtartállyal és 10 literes AdBlue-tartállyal rendelkeznek. Maximális sebességük akár a 40 km/órát is elérheti, bár egy ilyen járműnél egyáltalán nem a gyorsaság, sokkal inkább az alapos és megbízható munkavégzés számít.

A magyar szál

Érdemes megemlékezni egy magyar vonatkozásról. A márka központja a Harsewinkelben található, ahol a gyár mellett egy kisebb múzeum is van. Ebben többek között egy korai szériás Claas Cougart is őriznek, amely nem más, mint az amerikai Steiger Cougar II-es licence alapán gyártott mezőgazdasági vontató. Ezt korábban a Rába is gyártotta, ez volt a legendás Rába-Steiger Cougar II-es traktor, így aztán nem csoda, hogy a Claas gyártmányába is Rába-hidak kerültek. Persze nem ez az egyetlen magyar vonatkozás a Claasnál.

A vállalat lényegében a legjelentősebb szereplőnek számít a hazai mezőgazdasági gépgyártásban. A Claasnak Törökszentmiklóson van egy 800 főt foglalkoztató üzeme, amely 1997 óta működik. (A Class világszerte több mint 12 100 munkavállalót foglalkoztat, és a 2022-as gazdasági évben elérte a 4,9 milliárd eurós árbevételt.) Az üzem jelentőségét jelzi, hogy itt gyártják és fejlesztik a különféle gabona-, szója-, napraforgó- és kukoricakombájn-adaptereket.

Teljessé válik a kínálat

A Claas az Evion modellszériával teszi teljessé arató-cséplőgépeinek kínálatát. A vállalat még 2019-ben kezdte meg az „újratervezést” ebben a szegmensben a Lexion bemutatkozásával. Az újdonság Classic és Maxi kiadásban, Trend és Business felszereltséggel érhető el a családi gazdaságok, valamint a közepes méretű földekkel rendelkező vállalkozók számára.

Az Evion 204-258 lóerős teljesítménnyel rendelkező, hathengeres, 6,7 literes Cummins-motorokkal készül, amelyek alacsony (800-1900 ford/perc) fordulatszám mellett teszik a dolgukat. A Claas szerint az új Dynamic Power rendszernek köszönhetően ezek a motorok akár 10 százalékkal kevesebb üzemanyaggal is beérhetik úgy, hogy közben háromfokozatú, hidrosztatikus hajtás kapcsolódik hozzájuk.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 40

Az Eviont sajnos nem lehetet kipróbálni, mert a bemutató napján esett az eső.

Az új arató-cséplőgépcsaládot úgy lehetne a legjobban felosztani, hogy a Classic elsősorban gabonacséplésre való, míg a Maxi a kukorica- és babültetvények betakarítására alkalmas. Tartálykapacitásuk akár 8 ezer literes is lehet, és gyors „off loading” vagyis leeresztési funkcióval (90 l/mp) rendelkeznek. Valamennyi Evion-modellt 600 mm-es cséplődobbal és 1420 mm széleségű adagolóházzal szerelik, az úgynevezett szeparációs rész kapacitása eléri a 6,25 m2-t.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 41

Az Evion belseje is impozáns.

A maximum 6,80 méteres munkaszélességgel rendelkező Evion tágas és világos fülkével büszkélkedhet, nem nehéz elképzelni, hogy milyen jó lehet vele a munka a földeken. Érdekessége, hogy saját víztartálya van arra az esetre, ha a vezetőnek meg kellene mosni a kezét. Ez akkor lehet indokolt, ha valamilyen karbantartást vagy javítást kell elvégezni rajta, mialatt a kombájn a földeken dolgozik. Bizony jól jön a kézmosási lehetőség, hogy ne piszkos kézzel szálljon vissza valaki ilyenkor.

Csúcsragadozó

Kétség sem fér hozzá, hogy a Claas újdonságzsákja meglehetősen sok szereplőt tartalmaz. Ám  az igazi csúcsragadozó a Xerion, egy grandiózus méretű és megjelenésű mezőgazdasági vonató. Az űrhajók látványát idéző Xerion új generációs változatát a lehető  legkeményebb és legnagyobb teljesítményt igénylő munkákra, így például szántásokra, boronálásokra, aratásokra tervezték. A Xerion – ahogy a képeken is látszik – meglehetősen széles kultivátorokat képes vontatni, ezért hatalmas, több tíz hektáros földterületek megművelésére is bevethető.

A Xerion 12 hajtásáról 15,6 literes, hathengeres dízelmotor gondoskodik. A Xerion a 12.590 típusú változatban 585 lóerős, míg a Xerion 12.650-ben egy 653 LE teljesítményű erőforrás dolgozik, amely 1300 percenkénti fordulatszám mellett adja le impozáns, 3100 Nm-es nyomatékát. A nemzetközi bemutató során bebizonyosodott, hogy hatalmas lánctalpai és nyomatékos motorja révén gyakorlatilag bármilyen állagú talajon játszi könnyedséggel képes haladni. Maximális sebessége akár az 50 km/órát is elérheti, ami kifejezetten unikális ebben a szegmensben.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 42

Öröm volt nézni ahogy boronál.

A Xerion a digitális létben is lépett egyet előre. A modell nemzetközi bemutatójával egy időben vált elérhetővé a CEMOS, a világ vezető kezelőtámogató és folyamatoptimalizáló traktoros fedélzeti rendszere. Mire való mindez? Az öntanulása is alkalmas rendszer segíti a gépkezelőt a megfelelő súlyozás kiválasztásában, a keréknyomás beállításában, a motor és a váltó finomhangolásában, valamint a munkagépek paramétereinek optimalizálásában.

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 43

A Xerion vezetőtere még egy kombájnénál is tágasabb.

 

Ezeknek a gépeknek köszönhetjük mindennapi kenyerünket 44

A Xerionban Merci-motorok dolgoznak.

Ennek köszönhetően a feladatok végrehajtása a lehető legjobb hatékonysággal és produktivitással történik. Erre azért van szükség, mert munkavégzés során – különösen a talajmunkák esetén – gyakran változnak a paraméterek, például a talaj ellenállása a leadott vonóerő függvényében, illetve a domborzati viszonyok, vagy a teljes erőátvitel hatékonysága.

A CEMOS folyamatosan összehasonlítja az éppen rögzített adatokat az elérhető optimális értékekkel, majd beállítási lehetőségeket javasol a hatékonyság és a produktivitás növeléséhez. Ezzel összefüggésben az elért alacsonyabb fogyasztás jelentősen csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást is. A Xerion igazi svájci bicska tehát, amit nemcsak a nyugat-európai, hanem dél-amerikai és észak-amerikai piacokra is szánnak.

Jó látni, hogy betakarítógépek terén piacvezetőnek számító Claas 2023-re tudott még fejleszteni és javítani a termékein, amelyek azért születnek, hogy a mindennapi kenyerünkhöz szükséges búzából a lehető legtöbb és legjobb minőség álljon rendelkezésre.