„Mi ez, csak nem egy újabb svéd lakberendezési áruház?” – tehetné fel a kérdést a halandó ember a Northvolt Lab láttán. A hatalmas, többszintes épület kívülről stílusos öltözetet kapott. Homlokzatát fadeszkák és az ízléses betűkkel kirakott márkanév díszíti. A cellafejlesztési laboratórium nem az egyetlen már Svédországban, mert jóval északabbra felépült a gigagyár, a Northvolt Ett, ami nagy tételben tudja a cellákat gyártani bármilyen cég részére.
A Northvolt Lab 96 olimpiai úszómedencényi területet foglal el. Az utcafronton lévő többszintes fogadó épület olyan, mintha valami dizájnhotel lenne. Recepció, büfé és pingpongasztal is van az alsó szinten. Ingrid, a recepciós hölgy érkezésemkor egy mágneskártyát nyom a kezembe, és megjegyzi, hogy ne feledkezzünk meg a fikáról, vagyis a svéd édességidőről sem. Egy masszív hosszú kávéra és egy kis sütire nehéz lenne nemet mondani, utána pedig a fenyőfák által körbevett külső kapun keresztül lehet elérni magát a laboratóriumot is, ami egy mini cellagyár is egyben. Kis túlzással elmondható, hogy ez a Northvolt Ett gyár piciben.
Szinte szenzációként robbant be a világsajtóba, amikor áprilisban a Scania és a Northvolt bejelentette, hogy olyan akkumulátort mutatott be, amellyel 1,5 millió kilométeres futásteljesítmény is elérhető. Ez nem kis eredmény akkor, amikor a svéd gyártó egyes versenytársai 8 év vagy maximum 200 000 kilométeres garanciával számolnak. Ha valaki azt gondolná, hogy ez valami médiahekk, akkor előrebocsájtjuk, hogy a két cég szeptember elején meghívta a világsajtót abból az alkalomból, mert elstartolt ezen nagy teljesítményű akkumulátorok gyártása. Az eseményre a Vezess is meghívást kapott, így első kézből nézhettük meg a gyártási folyamatokat.
A Northvolt kevéssé ismert még Magyarországon. A cég története 2016-ban kezdődött, amikor a Tesla egykori alelnöke, Peter Carlsson startupot alapított. A férfi – aki jelenleg a Northvolt igazgatói posztját tölti be – azt tartotta szem előtt, hogy hamarosan rengeteg akkumulátorra lesz szükség Európában, így bízott abban, hogy időben lépett a piacra. A várakozásai helyesnek bizonyultak, ma ugyanis a Northwoltnak 55 milliárd dolláros megrendelés állománya van olyan cégektől, mint a BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars, illetve a Polestar. Az idea, ami mentén ezt elérték nem volt más, mint az úgynevezett zöld lítiumion akkumulátor cella, amely a lehető legalacsonyabb ökológiai lábnyommal rendelkezik.
A Northvolt-birodalom
Bár mi a svédországi Västerås-ban található cellagyártó üzemet jártuk be, ennek ellenére már több meglévő és épülő létesítménye van a Northvoltnak Európa-szerte. A mintegy 71 futballpályányi területet elfoglaló, Észak-Svédországban, Skellefteå-ban felhúzott Northvolt Ettben több mint kétezer alkalmazott dolgozik. A teljes egészében megújuló energiaforrásokból előállított áramot használó gyár 60 GWh éves kapacitással rendelkezik.
Emellett a Northvolt gdanski (Lengyelország) a Dwa elnevezésű üzemében akkumulátor-rendszereket építenek a motorgépektől kezdve a bányagépeken át, egészen a hajókig. A németországi Heidében pedig olyan akkumulátor-gyár nő ki a földből, ami egymillió járműhöz lesz képes aksikat gyártani, végül pedig Göteborgban pedig olyan üzem épül a Volvóval közösen, amely az energiatároló egységek mellett aksicella kutatás & fejlesztési részleggel is fog rendelkezni. Fontos megjegyezni, hogy a 2025-ben megnyíló göteborgi aksiüzem teljesítménye csak picivel, mindössze 10 GWh-val marad el a Northvolt Ett-től.
Laborban jó lenni
Bár a Northvolt Lab nem kizárólag a Scania támogatására épült, kérdésemre elárulták, hogy a szóban forgó prizmatikus cellával készülő, 1,5 millió kilométeres futásteljesítményre tervezett aksit a griffes gyártóval közösen fejlesztették ki, ergo csak és kizárólag a Scania haszonjárműveibe fogják beépíteni. Na de, nézzünk szét!
A laboratóriumban való körbejáráshoz munkavédelmi cipőt kell venni. Az ajtókban ragacsos belépők akadályozzák meg, hogy valaki finom port vigyen be a gyártás helyszínére a talpán. A Northvolt Labban mindenre képesek, kezdve az aktív alapanyagok előállításától a különféle formátumú cellákig. Az üzemben aktív katódot, anód- és katódelektródákat, valamint cellákat is gyártanak.
Az üzem szó szerint egy boszorkánykonyha, mert nemcsak az akkumulátor kémiai megoldásokkal, hanem új gyártástechnológiai eljárásokkal is tudnak kísérletezni. Lehetőség van továbbá a megrendelők által specifikált cellák kisszériás gyártására is. A Northvolt Lab gyártósora fel van arra készülve, hogy egymástól teljesen eltérő kémiával, vagy formátummal rendelkező cellákat gyártson. A hangsúly jelenleg a nagyobb energiasűrűségű NMC kémiájú cellákon van, de kísérleteznek másfajta megoldásokkal is. Ottjártunkkor a gyártósoron prizmatikus cellák készültek, amelynek során az anód-katód párokat tartalmazó stócot egy kemény tasakba teszik bele. A formázás és az öregítés fázisában a cellából származó gázokat nem a tokozáson belül, egy extra zsebben gyűjtik, hanem a prizmatikus cellákon lévő szelepen keresztül engedik ki. Ezek a gázokat természetesen utókezeléssel ártalmatlanítják, így azok nem jutnak ki a természetbe, vagy az üzembe.
Beindul a Scania is
Szeptember 5-én került sor a Scania akkumulátorgyárának ünnepélyes megnyitójára, amely ott volt Christian Levin, a Scania és a Traton-csoport elnöke és Ebba Busch, a svéd miniszterelnök-helyettes. Az új üzemet – amelyet szintén meglátogatott a Vezess – egy kevésbé használt kamionparkoló területén húzták fel. Első ránézésre ez is inkább irodaháznak tűnik sem, mint bármilyen gyárnak, de ha felmegy az ember a lépcsőkön, akkor az épület belsejében, felülről nézhet rá a gyártási folyamatokra. Ha van valami, ami először azonnal tudatosul az emberben akkor az az, hogy az összeszerelés túlnyomó részét robotok végzik. Emberekkel csak leginkább a folyamatfelügyeléssel megbízott munkaállomásokon találkozhat az idetévedő.
A megnyitón Ebba Busch az elektromobilitás és az energiafüggetlenség mellett emelt szót és két dolgot is elárult, hogyan fogják segíteni ezt a témát Svédországban. „A jövő évben dupla akkora forrást, mintegy egymilliárd svéd koronát fogunk fordítani a svédországi energiahálózat fejlesztésére, a svéd elektromos töltőhálózatot pedig 2,5 milliárd koronás beruházással fogjuk bővíteni” – jegyezte meg Ebba Busch utalva arra, hogy az elektromobilitás elterjedéséhez állami segítségre is szükség van.
Christian Levin, a Scania első embere egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy ennél is többet szeretne: azt mondta, hogy a töltőhálózat kiépítése mellett szükség van arra, hogy további ösztönzőkkel segítsék a fuvarozókat az elektromos hajtásláncra való átállásban. Ezek között említette az adókedvezmények vagy a járművásárlási programok indítását, véleménye szerint ugyanis ezek nélkül lassabban fog haladni az átállás. Abban mindenki egyetértett, hogy nincs értelme e-teherautót gyártani, ha az környezetszennyezőbb, mint a dízel.
Éppen ezért az energiamixben tovább fogják növelni a megújuló energiaforrások arányát, ezáltal pedig tovább nőhet a zöld áram jelentősége. Bár a Scania svéd gyártót, alapvetően nem a hazai piac tartja el. Mindössze a griffes logóval ellátott járművek 2-3 százaléka kerül Svédországba, vagyis az, hogyan gondolkodik a Scania a teherautókról, az a világ logisztikai iparára hatással lehet.
2030-ra minden más lesz
A Scania most úgy látja, hogy az akkumulátortechnológiás teherautóban van a jövő, ezért 2030-ra a márka által értékesített járművek több mint fele elektromos lesz. Még messzebb tekintve az is elképzelhető, hogy minden jármű elektromos hajtáslánccal fog rendelkezni.
Az új üzem közvetlenül a Scania alvázgyártó üzeme mellett kapott helyet Södertaljében, amit felkészítettek az elektromos járművek sorozatgyártására. A 18 ezer négyzetméter alapterületű épületbe szállítószalagon érkeznek be az akkumulátorok gyártásához szükség alapanyagok, így például a 2,2 kilogrammos cellák. A teljesen automata összeszerelő szalagon közel 100 darab robot dolgozik, ami legalább 100 százalékos automatizáltságot jelent.
Ugyanakkor a gyártósoron van hat állomás, ahol manuális gyártás zajlik, ebből kettő a tesztelésé, egy a modulok összeépítésé, illetve van még egy a belső rétegek beépítésével, valamint a felcímkézéssel foglalkozó rész. A gyártósor alapvetően két részre osztható: az egyik különféle rétegek összeállítása, a másik pedig a külső akkumulátor ház felépítése. Nyilván ez nagyban függ attól, hogy egy megrendelő – azaz a Scania – milyen kapacitású akkumulátorokat rendel.
Egyetlenegy, a VHS kazettára hasonlító cella 0,8 kWh kapacitással rendelkezik. Egy akkumulátormodulban pedig összesen 18 darab cella van, amely így értelemszerűen 10,4 kWh kapacitással bír. Az akkumulátormodul már magában foglalja a vezérlőegységet is (CMC). Az e-teherautók és e-buszok nélkülözhetetlen tartozéka a VCB-kábel, amely összekapcsolja az akkumulátorokat, a villanymotort, valamint a dugaljakat. Ezekből 4800, vagy még ennél is több variáció létezik. 60, de akár 1500 voltosak is lehetnek.
Végeredményben az aksigyárból komplett akkumulátorok jönnek ki. Egy aksiban adott esetben 20 darab modul is lehet, így 208 kWh-os kapacitással rendelkezhet. Ekkor már jelentős súlyról, mintegy 1200 kilogrammos tömegről és 700 voltos feszültségről beszélhetünk. Ráadásul egy ilyen aksinál már négy darab hűtőrendszer is rendelkezésre áll. Ez elengedhetetlen a működéséhez. Ezeket az akkumulátorokat aztán a járművek alvázához erősítik, de ha befér a fülke alá, akkor oda is raknak belőle.
A Scania fontos mérföldkőként tekint a szeptember elején megnyitott akkumulátor összereszelő üzemre. Az új Northvolt aksik a márka elektromos járműveinek alaptartozékai lesznek és erre bizonyíték az a két darab Scania 40R típusú 4×2-es és 6×2-es teherautó, amelyeket a gyár megnyitásakor az épület elé állítottak. Ezekkel akár 350 kilométert is meg lehet tenni egyetlenegy feltöltéssel. Most már csak az a kérdés, hogyan fognak teljesíteni a közúti áruszállításban hosszú távon ezek az elektromos teherautók?