Észtország január elsejével véget vet az ingyenes tömegközlekedésnek. Mint ismeretes a baltikumi ország 2018-ban, szinte az ország teljes területén ingyenessé tette a közösségi közlekedést, hogy így bátorítsa az autósokat arra, hogy négykerekű járművek helyett inkább buszokkal, vagy kötött pályás járművekkel közlekedjenek.

Az ország ezzel az ingyenes közösségi közlekedés éllovasává lépett elő az Európai Unióban, de ha azt vesszük, hogy Észtország fővárosában, Tallinnban már 2013-óta jegy nélkül lehetett felszállni a tömegközlekedési eszközökre, akkor elmondható, hogy az észteknek már komoly hagyományokkal rendelkeztek ebben a kérdésben.

Januártól minden felnőtt korú állampolgárnak fizetnie kell az utazásért a belföldi buszjáratokon. A közösségi közlekedés erősen alul van finanszírozva, éppen ezért a jegyek eladásából fakadó bevételeket a belföldi buszhálózat fejlesztésére fogjuk fordítani” – jegyezte meg Deisi Helemae-Sarv, az észt Regionális Ügyekért felelős minisztériumának szóvivője.

Természetesen a diákok és a nyugdíjasok továbbra is díjmentesen utazhatnak a belföldi járatokon. A döntés nem érinti Tallinn közösségi közlekedését sem, vagyis ott várhatóan a jövő évtől továbbra is ingyenesen lehet buszozni, villamosozni, vagy trolizni.

Érdekesség, hogy nemcsak a forráshiány miatt döntött így Észtország. Korábban a regionális ügyekért felelős miniszter, Madis Kallas azt nyilatkozta a Tartu Postimees-nak, hogy az ingyenes közösségi közlekedés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert nem ültek át az autóról buszra annyian, mint amennyi ideális lett volna.