Március 1-jétől új tarifarendszer lép életbe az állami közlekedésben, ennek központi eleme, hogy az eddigi bérlettípusok közül csak a vármegye- és az országbérletet tartják meg, minden más megszűnik – derült ki a kormány keddi bejelentéséből.

Szintén márciustól szűnnek meg az eddigi adminisztratív korlátozások az országbérletek esetében: azokkal immáron az InterCity-járatok első és prémium osztályaira is lehet majd jegyet váltani. A vármegyebérletek azonban továbbra sem lesznek érvényesek az IC-vonatokon.

A Budapest-bérlet megszűnésével dőlt a dominó

Az ünnepek előtt érkezett hidegzuhanyként az Építési és Közlekedési Minisztérium által belengetett változás, miszerint 12 év után megszűnik a Budapest-bérlet, ami a BKK, a MÁV és a Volán járatai között biztosított hibrid utazási lehetőséget. Később bejelentették, hogy ezzel párhuzamosan új tarifarendszert vezetnek be, viszont január helyett csak 2024 márciusától.

Az, hogy miként kerül pont az ügy végére, főleg az ingázók szempontjából lényeges, akik eddig igénybe vették például a HÉV-járatokat és a „kék” Volánbusz-buszokkal működtetett agglomerációs vonalak fővároson belüli szakaszait.

A tarifarendszer átalakításának részeként két új kedvezményes napijegyet vezetnek be: az adott vármegyére érvényes vármegye24 napijegy ára 999 forint, az ország teljes területén használható Magyarország24 napijegyé pedig 4999 forint lesz – ezeket korlátlanul lehet majd használni a MÁV és a Volánbusz összes járatán.

Nem ússzák meg a kedvezmények sem a tavasztól életbe lépő reformot, aminek következtében 65-ről 22-re csökken a kedvezménytípusok száma. Megszűnik a pecsételős rendszer, és egységesen 50 százalékos kedvezménnyel utazhatnak korlátlanul az oktatásban és az egészségügyben dolgozók, a közalkalmazottak, valamint azok a 14-25 év közöttiek, akik nem váltanak ország- vagy vármegyebérletet – a kedvezmény azonban regisztrációhoz kötötten vehető igénybe.

A 65 év felettiek ingyenes utazási kedvezményét kiterjesztek a 14 év alattiakra és az eddig 90 százalékos kedvezményre jogosultakra, többek között a fogyatékkal élőkre, a tartós betegekre és a nagycsaládosokra, így ők is díjmentesen utazhatnak a MÁV és a Volán helyi és helyközi járatain egyaránt.