Az idei nyáron tapasztalható hőhullámok ráirányították a figyelmet arra, hogy a jövőben elengedhetetlen lesz a városokban olyan hűsítő pontok kialakítása, amelyek felfrissülést jelenthetnek az utasok, vagy a városlakók számára az akár 40 Celsius fokos kánikulában. Bár a laposföld hívők és hasonló elemek szerint nincs globális felmelegedés, a NASA adatai szerint a Föld átlaghőmérséklete a 19. század vége, tehát az iparosodás kezdete óta folyamatosan nő.

Szükség lesz tehát olyan megoldásokra, mint amit Teket Ádám képzelt el Urban Oasis 2030 néven. Ez leegyszerűsítve egy olyan utasváró pavilont, illetve annak környezeti kialakítását jelenti, amiben nem forr fel az utas. Épp ellenkezőleg, a nyári melegben lehetősége nyílik kicsit felfrissülni addig, míg meg nem érkezik a légkondicionálóval ellátott tömegközlekedési eszköz.

Hátralévő életünk valószínűleg leghűvösebb nyarát éltük idén át. Az egyre intenzívebb nyári hőhullámok folyamatos kihívást jelentenek mindannyiunk számára”-  mondta Teket Ádám, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem egykori hallhatója. Koncepciójában egy olyan utasváró pavilont vázol fel, amely passzív és nagyon alacsony energiafogyasztású hűtési technológiákat használ, így a városi betondzsungelben hűsítő pihenőpontként bárhol elhelyezhető.

Te szívesen várnál ebben a megállóban? 1

Az Urban Oasis 2030 egy komplex felépítmény. A benne lévő  terrakotta hűtőfal, a porózus burkolatú esővízgyűjtő, a víztakarékos, nagy nyomású párásítófúvókák, szellőzőnyílások, hővisszaverő PRC-bevonat és a telepített futónövények együttesen akár 10 Celsius-fokkal is csökkenthetik a helyi hőmérsékletet különösebb energiaigény nélkül, élhetőbb városi terek létrejöttét és a legsérülékenyebb csoportok, így a nagyvárosokban élő időskorúak jóllétét is segítve.

A kreatív megoldásokra szükség van, hiszen míg környezetünk hűtése jelenleg az üvegházhatású gázok kibocsátásának körülbelül 7-10 százalékáért felelős, addig sajnos ez a szám 2050-re várhatóan megduplázódik, a maihoz képest háromszoros energiafogyasztást eredményezve.

Bosch×Richter Ipari Innovációs Díj

A Z-generációs fiatalok jövőbe mutató ötleteit ismerték el a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díjjal, melyet 2024 tavaszán első alkalommal hirdetett meg Magyarország két meghatározó vállalata a felsőoktatásban tanuló diákok számára.  A pályázat célja az volt, hogy jövőbe mutató és fenntartható megoldások kidolgozására ösztönözzék a fiatalokat. A szervezők mindennapi életünk valós problémáira reagáló, piacképes elképzeléseket vártak a megmérettetésre, amelyekkel az emberek életét segítve a közlekedés és a gyógyítás jövője fenntarthatóbbá és hatékonyabbá tehető. A diákok az egészségügy és a mobilitás témakörében adhatták be pályázataikat egyéni vagy csapat kategóriában.

A számos értékes pályamű közül, a zsűri döntése alapján a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díjat idén három pályázat érdemelte ki, melyek a városi hőszigetek problémájának megoldását, a demencia kezelését, valamint az önvezető technológia kiterjesztését tűzték ki célul.

Az ötletgazda úgy véli, hogy az Urban Oasis 2030 az elviselhetetlen melegben felüdülést és zöld megoldást hozhat a formabontó, hűtésre és árnyékolásra alkalmas megoldás. Véleménye szerint ez az innováció nemcsak mindennapi közérzetünk javítását célozza, hanem számol a klímaváltozás hosszú távú egészségügyi és ökológiai következményeivel is. Az elképzelés idén elnyerte a Bosch×Richter Ipari Innovációs Díját.