Akik hazai kereskedésben vásároltak használt autót, akkor igényelhetik vissza a jogosulatlanul beszedett regisztrációs adót, ha számlával igazolják, hogy a kereskedő rájuk hárította azt. Korábban azonban nem volt olyan szabályozás, amely előírta volna, hogy a számlákon fel kell tüntetni az áthárított adó összegét. Könnyedén elképzelhető, hogy így akár 30 000 autós sem kapja vissza a korábban 10 milliárd forintosra becsült összeg rá eső részét.
„A kereskedők kilencven százaléka nem tüntette fel a regisztrációs adó áthárítását a számlákon, így megfizetését a vevők nem tudják igazolni a vámhatóságnak” – magyarázta a Magyar Hírlapnak Fojt Attila, a Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesületének elnöke.
A Magyar Gépjármű-kereskedők Országos Egyesülete kérte a Pénzügyminisztériumtól és a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságától, hogy minden számlát fogadjanak el, hiszen a kereskedőnek nyilatkoznia kell arról, hogy megfizettette a vásárlóval az adót. Ezt a javaslatot elutasították, ezért várhatóan bíróságon folytatódik az ügy.
Az Európai Bíróság a magyar állam 2004. május 1. és a 2005. december 31. közötti időszak import használt autók avultatási gyakorlatát ellentétesnek minősítette az EU jogszabályával, mert a fizetendő teher nem függött az autó értékétől. Az kaphatja vissza a pénzt, aki a regadót anno a vámhatóságnak megfizette, és nem hárította tovább másra, vagy aki kötelezett lett volna az adó megfizetésére, de azt helyette más, például a kereskedő fizette meg, majd ráterhelte, és ezt igazolni is tudja.