Miért?

Az Európai Bíróság a magyar állam 2004. május 1. és a 2005. december 31. közötti időszakban az import használt autókra vonatkozó avultatási gyakorlatát ellentétesnek minősítette az EU jogszabályával, mert a fizetendő teher nem függött az autó értékétől. Ezért az Országgyűlés megalkotta a regisztrációs adó részleges visszatérítéséről szóló 2006. évi CXXX. törvényt.

Mikor, meddig?

Ha vásárláskor a regisztrációs adót megfizették, a vámhatóság most a jogosulatlanul beszedett részt visszafizeti. Ehhez azonban az adózónak kérelmet kell beadnia. A törvény szerint a regisztrációs adó részleges visszatérítésére irányuló kérelmet csak 2007. február 15-től lehet előterjeszteni 180 napon belül. A kérelem elbírálására 90 nap áll a vámhatóság rendelkezésére. A kérelmet annál a fővámhivatalnál kell benyújtani, amelyik a regisztrációs adót eredetileg kiszabta.

Kinek, mire?

Csak olyan használt gépjárművek esetén adják vissza az adó egy részét, amelyek már külföldön is forgalomban voltak helyezve. Ha csak azért helyezték ideiglenesen forgalomba az autót, hogy hazahozzák, akkor nem jár vissza pénz.

Az igényelheti vissza a pénzt, aki a fenn említett időszakban adót fizetett a vámhatóság részére, vagy aki olyantól vett használt autót, aki fizetett regisztrációs adót, majd az új vevőre továbbhárította.

Azoknak, akik kereskedőtől vásároltak már forgalomba helyezett gépjárművet, rendelkezniük kell a kereskedő által kibocsátott olyan számlával, számviteli bizonylattal, amely tételesen tartalmazza az áthárított regisztrációs adót. Természetesen ha csak részben hárították át a regisztrációs adót, akkor az eladó és a vevő is csak az után kérhet visszatérítést, amit ő fizetett meg.

Mi kell hozzá?

Ahhoz, hogy valaki pénzt kaphasson vissza, egy formanyomtatványt kell kitöltenie, a kérelemhez (itt letölthető) csatolni kell az adó megfizetését dokumentáló adóigazolást, illetve az adó megfizetését igazoló egyéb bizonylatot (pl. csekk, banki átutalás, postai átutalás), ha nincs ilyen, a vámhatóság a rendelkezésére álló adatok alapján dönt.

Csak olyan okmányokat fogadnak el, amelyekből az áthárított adó összege egyértelműen meghatározható. Ugyanakkor elég, ha a benyújtott okmányok közül legalább egyen utalás történik az áthárított adó mértékére. Ilyen számviteli bizonylatot egyébként utólag is kérhetünk az eladótól, ha hajlandó kiállítani.

Szükség van még a gépjármű első forgalomba helyezésének időpontját vagy a gyártási évét igazoló iratra is. Ez lehet a műszaki vizsgáztatás során kiadott „Műszaki adatlap” másolata, az eredeti külföldi forgalmi engedély másolata vagy a belföldi forgalmi engedély.

A kérelemnek tartalmaznia kell:

– a gépjármű adóigazgatási azonosításához szükséges adatokat;
– a kérelem benyújtásáig megfizetett adót, és annak a végrehajtható okiratnak az adóigazgatási azonosításához szükséges adatokat, amelyen az adó megfizetése alapult (határozat/”Igazolás” száma);
– az adó-visszatérítési jogosultság jogcímét;
– az adómérséklés tényét, ha a vámhatóság méltányossági eljárásban korábban már mérsékelte a regisztrációs adót.

A kérelemben nyilatkozni kell arról, hogy a kérelmező nem hárította át az adót, vagy ha csak részben, akkor mennyit. Azt is el kell ismerni, hogy nem térítették még vissza, illetve nem engedték el a regadót, és nincs folyamatban olyan bírósági vagy más hatósági eljárás, amely a megfizetet adó mértékét befolyásolhatja.

Mennyi?

Az, hogy ki mennyit kap vissza, függ a befizetett adó mértékétől és az eltelt hónapok számától, ezekből szorzókat alkottak, ami figyelembe veszi a gépjármű értékcsökkenésében megjelenő adómérték-csökkenést. Ezen a linken mindenki számolgathat.

Ezenkívül a jogosulatlanul kivetett adórész után, a befizetés napjától az adó-visszatérítés teljesítéséről szóló határozat jogerőre emelkedésének napjáig az adóhatóság kamatot fizet. A kamat mértéke minden naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat 365-öd része.

A határozat jogerőre emelkedésének napjától számított 30 napon belül fizetik ki a pénzt. A bankszámlanyitásra kötelezett adózó csak belföldi bankszámlájára történő átutalással kaphatja meg. Magánszemély viszont belföldi bankszámlája mellett postai úton is hozzájuthat a pénzéhez.