E szerint az új hajtóanyagok felhajtják a mezőgazdasági termények, így az élelmiszerek árát, s az előállítása során alkalmazott technológiák miatt mégsem annyira környezetbarát, mint ahogy az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátásból következne. Sőt, csupán három bioüzemanyag termel sokkal kevesebb üvegházhatású gázt, mint a hagyományos üzemanyagok.
Ám a Magyar Bioetanol Szövetség a nemrégiben napvilágot látott, a bioetanol jövőjével kapcsolatos tanulmány számos megállapításában több hiányosságot fedezett föl. Véleményük szerint a gabonafélék áremelkedése messze elmarad a fosszilis eredetű üzemanyagok árának emelkedésétől.
A szövetség szerint a dokumentum tévesen számítja az egyes üzemanyagfajták CO2-kibocsátását, s nem veszi figyelembe a bioüzemanyagok előállításánál felhasználható és előírható megújuló energiák lehetőségeit.
Az OECD-ajánlásként megjelent dokumentum azt sugallja, mintha a bioüzemanyagok hatása a környezetre károsabb lenne, mint amit a fosszilis üzemanyagok okoznak. Figyelmen kívül hagyja valamennyi, az olajtermelést támogató, már adott és folyamatosan is adandó támogatást.