A szabad szemmel láthatatlan spay-felületek a matricáéval megegyező adatokat hordozzák, de azokat csak UV-lámpával és egy speciális „olvasóeszköz” segítségével lehet láthatóvá tenni.
A jelölés után a jármű és a tulajdonos adatait regisztrálják a nemzetközi OCIS (Open Car Information System) rendszerben, amely kapcsolatban áll a rendőrséggel és más hatóságokkal, biztosítókkal, segítséget nyújtva az ellopott jármű felkutatásban.
Elsőként a Magyar Posta 24 járműtelepén lesz elérhető a technológia, de hamarosan Skoda-márkakereskedésekkel bővülhet a hálózat, az évvégére pedig már 500 helyszínen tudják elvégezni a jelölést. Az AutoDot jelölés 20-25 percet vesz igénybe és 60 euróba (16 ezer forint) kerül.
Magánszemélyeknek is szívesen elvégzik a jelölést, de elsősorban lízingcégek, biztosítótársaságok megbízásaira számítanak, hiszen a megjelölt járművekkel szinte lehetetlen úgy csalást elkövetni, hogy az utána ne legyen gyorsan leleplezhető.
Lehet, hogy a legjobbkor érkezett hazánkba a technológia, hiszen Kondorosi Ferenc kormánybiztos azt mondta a jog- és vagyonbiztonság érdekében indokoltnak tartaná a „másodlagos jelölés” általánossá tételét a leginkább veszélyeztetett új autók esetében.
Forrás: Automenedzser/Napi Online