Mindenki ugyanannyit fizet

A jövő hónaptól egységes kerékbilincselési szabályozás lép életbe Magyarországon. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium az eddigi, önkormányzati szintű szabályozás helyett új, országos rendszert vezet be. Mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak majd.

Eddig az önkormányzatok maguk határoztak a büntetés mértékéről, de ennek vége. A kerékbilincselésért egységesen 11 500 forintot, az elszállításért pedig a település lakosságszámától függően 14 500 és 20 000 forintot fizet a vétkes autós. Tárolásról nem szól a rendelet, az várhatóan napi 2000 forint lehet.

Ha túl későn jönnek a szerelők nem kell fizetni
Egységes tarifa lesz

Egységes tarifa lesz

Egységes tarifa lesz


Jó hír, hogy a kerékbilincs alkalmazásáért fizetendő összeg felét kell csak kifizetni akkor, ha a tulajdonos a felszerelés közben megérkezik és megszünteti a szabálytalanságot. A bilincselőket is sürgeti majd az idő, hiszen ha a vétkes autós jelzése után az előírt két óránál legalább fél órával később érkeznek levenni a bilincset, szintén csak a költség felét kell fizetni. Ha az időtúllépés legalább egy óra, akkor egyáltalán nem kell kifizetni.

Telefonál a közterület-felügyelő

Ezért is jó, hogy januártól az autós (az üzemben tartó) kérheti, hogy elérhetősége – rendszámhoz kötötten – bekerüljön a közlekedési nyilvántartásba, így a közterület-felügyelő értesítheti a jármű használóját a bilincselés megkezdéséről. Ha az autós 15 percen belül a helyszínre érkezik és megszünteti a szabálysértést, akkor nem kerül sor a bilincselésre vagy elszállításra.

A felügyelő hívásának nem biztos, hogy örül

A felügyelő hívásának nem biztos, hogy örül

A felügyelő hívásának nem biztos, hogy örül


Továbbra is azokat az autókat bilincselik le, amelyek megszegik a KRESZ megállásra és várakozásra vonatkozó rendelkezéseit, illetve jegy nélkül parkolnak. Utóbbi esetben csak ott lehet bilincselni, ahol erre figyelmeztetik táblán az autóst. Ha 48 órán belül a tulajdonos nem kéri a leszerelést, akkor az autót elszállíthatja a közterület-felügyelet.

Jönnek a lopóautók

Persze nemcsak így tűnhet el az autó az utcákról, de a rendelet ismét engedélyezi a lopóautók alkalmazását is. Ha egy szabálytalanul várakozó jármű veszélyezteti a közbiztonságot vagy a forgalom biztonságát, ismét el lehet szállítani. Ha elvitték a kocsit, akkor érdemes az adott önkormányzat honlapján kutakodni, ott ugyanis – az új szabály szerint – 30 percen belül fel kell tüntetni a jármű rendszámát és az átvétel helyét, de erről a rendőrség is tájékoztatást tud adni.

Újra akcióba lendülnek a lopóautók

Újra akcióba lendülnek a lopóautók

Újra akcióba lendülnek a lopóautók


Ha az üzemben tartó a számára megküldött felszólítás ellenére az elszállított járművet az elszállítástól számított hat hónapon belül nem veszi át, a közterület-felügyelet a járművet értékesítheti.

2010 májusától jól látható, tájékoztató matricát kell elhelyeznie a hatóságnak oda, ahonnan a járművet elvitték. Ennek tartalmaznia kell annak a telephelynek a címét és telefonszámát, ahol a jármű átvehető. A rendelet az új szabályok alkalmazásához biztosít átmeneti, felkészülési időt is az önkormányzatok számára, 2010. december 31-ig lehetőség van a korábban megállapított költségösszegek alkalmazására.