Köztudott, hogy a gépjárművek feltörésének, ellopásának megakadályozására tökéletes módszer nincs, azonban mint mindent, ezt is lehet védeni, azaz nagyban meg lehet előzni.

Először a mechanikai védelem feltételeit kell megteremtenünk – melynek feladata, hogy a bűncselekmény elkövetési idejét megnövelje -, ugyanis az elektronikai riasztórendszerek nem képesek meggátolni a feltörést.

Ez a kütyü jelez, ha piszkálják az autót
Az utastérben látható értéktárgy megszerzése könnyű préda az elkövetőknek

Az utastérben látható értéktárgy megszerzése könnyű préda az elkövetőknek

Az utastérben látható értéktárgy megszerzése könnyű préda az elkövetőknek


Korszerű mechanikai eszközök közé tartoznak a különféle kormány-, pedál- és sebességváltózárak, valamint az üvegvédő fóliák, melyek alkalmazásával nagyobb biztonságot érhetünk el.

A kiépített mechanikai biztonság megteremtése után szükséges a gépkocsik elektronikai védelmi rendszerét is kialakítani. Legnehezebben az elektronikus indításgátlóval felszerelt autók lophatók el.

A legmodernebb technikai eszköz napjainkban a beépített műholdas nyomkövető, amelynek segítségével be lehet tájolni az autók pontos helyét.

A lopási szándék megelőzésére szolgál még a gépkocsi üvegfelületeibe belegravírozott rendszám és alvázszám is, valamint az ún. UV-jelölés, amikor is speciális, csak UV-fényben látható festékkel viszik fel az autó különböző helyeire, még a kárpitra is az azonosítókat.

Ha akarják, elviszik

Ha akarják, elviszik

Ha akarják, elviszik


Ezzel azt érhetjük el, hogy a tolvaj ne a mi autónkkal próbálkozzon, hanem keressen egy másik, hasonlót, hiszen túl sok munka lenne az autót „tisztává tenni” és bontás esetén is sok alkatrész menne veszendőbe.

Magyarországon eltulajdonítási célzattal legkedveltebb gépkocsitípusok: egyrészről a nagy értékű autók, főként a BMW, a Mercedes, az Audi, a Volkswagen és a  Toyota típusúak, alkatrészként való értékesítési céllal viszont inkább régi típusú kis- és középkategóriás gépjárművek, a Ladák és Skodák kedveltek.