Magyarországon jelenleg a 95-ös benzin átlagára 397 forint, míg a dízelé 387 Ft literenként, így mindkettő sokkal magasabb, mint egy éve. Az olaj ára biztosan nem oka ennek.

Miért drága a benzin? 1
Miért drága a benzin? 29


Az idei utolsó negyedévet az utóbbi több mint egy év legalacsonyabb szintjén kezdte a nyersolaj ára, állítólag azért, mert a befektetők félnek, hogy újabb recesszió söpörhet végig a világon. A tőkebefektetőket azok a kilátások is aggasztják, hogy csökken a kereslet, és még alacsonyabbra kerülhet az energiahordozó ára.

Egyes szakértők azzal számoltak, hogy Kína és más feltörekvő ázsiai országok járulnak hozzá a leginkább a globális energiakereslet bővüléséhez a következő években. A legutóbbi kínai adat viszont azt jelzi, hogy mérséklődik az igény az energiahordozók iránt.

Hétfőn 19 órakor a WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 92 cent csökkenéssel 78,28 dolláron állt. Napközben 76,85 dolláron, 2010 szeptembere óta legalacsonyabb szintjén is állt. A WTI eddigi idei csúcsa májusban volt, mintegy 114 dollárral.

Tavaly szeptemberben a 95-ös benzin átlagára itthon hatvan forinttal volt alacsonyabb, 337 Ft/liter volt, a dízel 323 forinton állt. Miközben a dollár a mostani 220 forintos árhoz képest akkor 200 forint volt.

Jó tudni, hogy Magyarországon a benzin kiskereskedelmi árának 51 százalékát teszik ki az adók (jövedéki adó, áfa és a készletezési díj), a gázolajnál ez az érték 46 százalék. Ám lesz még rosszabb is, 2012 januárjától a benzin és gázolaj ára egy lépésben literenként hat forintot fog emelkedni a forgalmi adó 25-ről 27 százalékra való növelésével.

Azonban, mivel a gázolajnál novembertől a jövedéki adó mértéke is emelkedik, ott így már összességében 22 forintos lehet a drágulás literenként.

Forrás: MTI