Jel

Tömegjelenet

Tömegjelenet

A nyájszellem érvényesül a gyalogosok körében, amikor átkelnek egy útkereszteződésen, és hajlamosak vakon követni másokat – állítják a Leedsi Egyetem kutatói, akik vizsgálatai a Behavioural Ecology című folyóiratban láttak napvilágot.

A kutatás során 365 olyan személy viselkedését vizsgálták három napon keresztül, akik Leeds egyik forgalmas útkereszteződésén keltek át a csúcsforgalom idején. A kiválasztott útkereszteződés a város egyik legforgalmasabb helyén van, ráadásul a leedsi gyalogosok itt igen gyakran próbálnak átkelni a tilos jelzésen. A tudósok azt igyekeztek kifürkészni, hogy vajon a veszélyes gyalogátkelőn áthaladók viselkedését befolyásolják-e a mellettük lévők cselekedetei.

Mint kiderült, a gyalogosok másfélszer-két és félszer nagyobb valószínűséggel vágnak neki a tilos jelzés alatt az átkelésnek, ha valaki más elsőnek lelép a járdáról. A férfiak lényesen nagyobb valószínűséggel követnek másokat, mint a nők.

A kutatásokat irányító Jolyon Faria szerint az emberek nagyobb biztonságban érzik magukat, amikor másokkal együtt vágnak neki egy veszélyes útkereszteződésnek. A nemek viselkedése között megmutatkozó különbség azzal magyarázható, hogy a nők sokkal tudatosabban, megfontoltabban mérik fel környezetüket, mint a férfiak, akik más(oka)t követve hajlamosabbak kockázatot vállalni.

„A mások követésére való hajlandóság evolúciós múltunkban gyökerezhet” – emelte ki Jolyon Faria, hozzátéve, hogy az állatvilágban számtalan példa ismeretes erre és a követésnek racionális okai vannak. Így például a gnúcsorda idegesen várakozik a folyóparton mindaddig, míg valamely egyed össze nem szedi a bátorságát, és a vízbe nem lép. A csorda követi és ennek van értelme, hiszen, ha krokodil leselkedik a vízben, az az első állatra csap le. Hasonlóképpen a pingvinek a jégtábla szélén toporognak, míg valamelyikük a víz alá nem bukik, hogy magára vállalja az esetleges oroszlánfóka-támadást.

Jolyon Faria kifejezte a reményét, a vizsgálat arra készteti az embereket, hogy kétszer is megfontolják, mielőtt vakon követnének másokat az utakon.

Forrás: MTI