Bár a magyarországi nyaralókat idén nem annyira kényezteti a jó idő, tőlünk délre tombol a nyár, ahova ezért még több hazánkfia utazik, leginkább autóval. Egy ilyen hosszabb út előtt érdemes körültekintően felkészülni, hogy elkerülhessük a felesleges kellemetlenségeket.  A LeasePlan, flotta- és gépjárműkezelő összegyűjtött néhány hasznos tanácsot gépjármű-üzemeltetési tapasztalatára építve.

Tippek autós nyaraláshoz 1
Tippek autós nyaraláshoz 13


Előre intézzen el minden papírmunkát!

Mielőtt nekivág az útnak, ellenőrizze, hogy autója rendelkezik-e érvényes forgalmi engedéllyel, műszaki vizsgával és biztosítással. Győződjön meg arról, hogy a jármű biztosítása érvényes-e abban az országban, ahová utazik, valamint azokban az országokban, amelyeken keresztül halad. (Amennyiben hajót vagy lakókocsit vontat, ne feledje, hogy ezekre külön biztosítást kell kötnie!)

Tervezzen előre!

Elővigyázatossági okokból nem árt, ha visz magával plusz biztosíték-szettet, izzókészletet és pótkulcsot. Ne felejtse el, hogy bizonyos országokban a fényvisszaverő mellény nemcsak a vezető számára, hanem az utasoknak is kötelező, illetve egyes nemzeteknél a szemüveges sofőröknek plusz szemüveget kell tartaniuk az autóban, tehát ne dobja el régi szemüvegét!

Tippek autós nyaraláshoz 14


Ellenőriztesse autóját!

Utazás előtt ellenőriztesse gépkocsijának állapotát. Nézze meg az olajszintet, az akkumulátor és ablaktörlők állapotát. Ellenőrizze a gumikat is, mielőtt útnak indul, ne csak a futófelület kopottságára figyeljen, de az abroncsok nyomására is. Ha sok csomagot visz nagyobb nyomásra van szükség.

Ne vigyen magával felesleges csomagot!

Ne terhelje túl gépjárművét, hagyja a szükségtelen dolgokat otthon, a csomagokat pedig egyenletesen ossza el az autóban. Kerülje az éles tárgyak szállítását, ugyanis ezek baleset esetén igen veszélyesek.

Vezessen egyenletesen és állandó sebességgel, már ezzel is megspórolhat legalább egy liter üzemanyagot. A felesleges csomagokból adódó súly, a tetőcsomagtartó vagy a kerékpártartó szintén hatással vannak a fogyasztásra. 120 km/órás sebességnél, a 2-3 biciklit szállító kerékpártartó 25%-al megnövelheti a fogyasztást. Érdemes átgondolni, hogy nem gazdaságosabb-e kerékpárt bérelni a nyaralás helyszínén!

Tippek autós nyaraláshoz 15


Az utazás!

Mielőtt útnak indul, tájékozódjon az éppen aktuális útmunkálatokról és közlekedési fennakadásokról a www.kozut.hu oldalon, és nézzen utána a külföldi országok sebességkorlátozásainak a http://www.europe.org/speedlimits.html portálon.

Ha úgy tervezi, hogy éjszaka sem áll meg, kizárólag kipihenten induljon el. Az éjszakai balesetek közel 20%-át a fáradtság okozza, így amint a fáradtság jeleit észleli magán, álljon meg, mozgassa át testét, és ha lehetősége van rá, adja át a kormányt.

Ha megoldható olyan autóval induljon útnak, amelyben van jól működő légkondicionáló, de még így is ajánlott a napellenző használata, mert az autók utastere hamar felforrósodhat a napsütéstől. Legyen mindig elegendő ivóvíz és frissítő törlőkendő az autóban akkor is, ha van klíma. A hőmérsékletet öt fokkal a kinti hőmérséklet alá állítsa, ne csavarja 20 °C alá. Fogyasszon kellő mennyiségű vizet, hogy ne száradjon ki, ugyanis a légkondicionáló csökkenti a levegő páratartalmát és ugyanígy a test nedvességtartalmát is. Emiatt ajánlott a szellőzőt a szélvédőre irányítani a vezető vagy az utasok helyett. Rendszeresen nedvesítse szemét, ha kontaktlencsét visel.

Ne hagyjon ruhát vagy más értéktárgyakat a gépjárműben. Mindig zárja autóját és amennyiben lehetséges, kerülje a félreeső területeket.

Segélyhívás
Mi tesz akkor, ha külföldön bajba kerül, és nem tudja az ország vészhívószámát? Ne essen pánikba, hívja fel a 112-es nemzetközi számot, ők majd kapcsolják Önnek a megfelelő segélyszolgálatokat: a mentőket, a tűzoltóságot vagy a rendőrséget.

Az ingyenes 112-es segélyhívószám az Európai Unió mind a 27 tagállamában él, valamint az alábbi országokban is érvényes: Horvátország, Feröer-szigetek, Izland, Liechtenstein, Monaco, Norvégia, Törökország, Svájc és a Vatikán.