Elektromos autók könnyen telepíthető, vezeték nélküli töltőrendszereinek kifejlesztésére kötött együttműködési megállapodást a Mitsubishi a WiTricity és az IHI vállalatokkal. A meglévő elektromos hálózathoz illeszthető töltőrendszer jelentősen megkönnyítheti az elektromos járművek tulajdonosainak életét.

Az együttműködés célja, hogy még vonzóbbá tegye az elektromos járműveket a vásárlók szemében azzal, hogy felgyorsítja a vezeték nélküli töltés elterjedésének ütemét, így hamarabb, és nagyobb számban jelenhetnek meg a háztartásokban, bevásárlóközpontokban és parkolókban egyaránt használható töltők. Sőt, akár kereszteződésekben a pirosnál állva is tölthet az út alá beépített szerkezet.

Nem lesz szükség kábelre

Szinte bárhova telepíthető a rendszer

Szinte bárhova telepíthető a rendszer

A vezeték nélküli töltési rendszer lehetővé teszi az energiaátvitelt a földfelszínre vagy az alá helyezett forrás és a járművekre szerelt fogadó berendezés között. Nincs szükség fizikai kapcsolatra az autó és a töltőforrás között. A töltés automatikusan zajlik, amint a jármű tartósan megáll.

A WiTricity már piacra is dobta saját szabadalmán alapuló, a mágneses rezonancia elvén működő vezeték nélküli töltési rendszerét. A mozgó alkatrészektől mentes berendezés nemcsak kisebb és könnyebb, mint a hagyományos rendszerek (pl. elektromágneses indukciós vagy a mikrohullámú), de nagyobb távolságban és hatékonyabban viszi át az energiát. 20 centiméteres távolságból is 90 százalékos hatékonysággal, 3,3 kW teljesítménnyel is biztonságosan működik.

A szerkezet egy-egy tekercsből és kondenzátorból áll a forrás- és a fogadó oldalon, és ezek mágneses rezgéseinek összehangolásával visz át energiát ezek között. A folyamat hasonló ahhoz, mint amikor az énekes pontosan azt a hangot énekli ki, amely megrepeszti a borospoharat. A rendszer előnye, hogy szabadságot biztosít az infrastruktúra kialakítása terén, hiszen nem csak föntről lefelé, hanem különböző irányokban is képes átvinni az energiát.

A három vállalat összefogása a vezeték nélküli töltési rendszerek technológiáját (WiTricity), az infrastruktúra kiépítésének tapasztalatait (IHI), valamint az elektromos járművek fejlesztésének tapasztalatait (Mitsubishi) foglalja rendszerbe.