A tervezet szerint többek között csökkenni fog a gázolaj jövedéki adójának fuvarozókat megillető kedvezménye jövőre. A gázolaj jövedéki adójának novembertől esedékes 13 forintos emelését a kormány eredeti tervei szerint a fuvarozóknál kompenzálta volna, úgy, hogy a nekik járó jövedékiadó-kedvezményt literenkénti 6,5 forintról 19,5 forintra emeli.
Csakhogy a szabályozás szeptemberi elfogadása óta a forint az euróhoz képest 275-ről 292-re gyengült, ami a tervet keresztülhúzza. Az Európai Unióban a kedvezménnyel csökkentett jövedékiadó-mértékre van egy euróban meghatározott minimum mérték és az árfolyamváltozás miatt a magyar kormánynak vissza kell vennie az adókedvezményből, hogy elérje az uniós minimumot. Így az origo birtokába jutott tervezet szerint jövőre 19,5 forint helyett 17 forint kedvezményt kapnak a kereskedelmi gázolaj után a fuvarozó cégek.
Változás várható a cégautóadónál is. Az adó mértéke a környezetvédelmi besorolástól és a teljesítménytől függ majd a mostani, hengerűrtartalom által meghatározott adó helyett. A legkisebb emelés is 10 százalékos lesz, de a legrosszabb környezetvédelmi osztályba tartozó, nagy teljesítményű autók esetében közel háromszorosára srófolják az adót.
Míg most évente négy részletben kell fizetni és bevallani az adót, jövőre évi egy alkalommal kell megtenni és viszonylag hamar. Amely vállalkozásnak az év elején a tulajdonában van a jármű, annak január 20-ig esedékes a fizetés, az év közbeni beszerzés esetén a vásárlást követő hónap huszadikáig kell fizetni. A hamarabb beszedett összegek kamatai így már nem a vállalkozókat, hanem az államot erősítik, összességében félmilliárd forint kamatnyereségre számít a kormány.
Előnyös ugyanakkor a cégeknek, hogy a tervek szerint megszűnik az eddig az uniós előírásokat sértő rendelkezés, amely tiltotta a bérbe vett vagy lízingelt autók áfájának levonását. Várhatóan 2012-től összhangba kerül a magyar szabály az unióssal, így a levonhatósági tiltást eltörlik. Ezzel 10 milliárd forint maradhat a cégeknél, azonban a 2008-tól élő szabály miatt a cégek kártérítésért beperelhetik az államot. Az előterjesztés úgy számol, az államnak perek miatt akár 30-40 milliárd forintot és annak 5 milliárd forintra taksált kamatát is ki kell fizetnie.
Forrás: origo.hu