Télen az átlagosnál is több problémát produkálhat autónk, a hideg miatt megnőtt terheléssel párhuzamosan. A bosszús napokat elkerülhetjük, ha felkészítjük a járgányt. Tippek a Weltautótól, amellyel biztonságosabbá tehetjük a közlekedést. Akik nem szeretnek a motortérben babrálni, azok kérjék szakember segítségét – a márkaszervizek ilyenkor különféle ajánlattal csábítják az ügyfeleket téli átvizsgálásra.

Készüljön a téli autózásra 1
Készüljön a téli autózásra 67


Érdemes ellenőrzi az olajszintet, a hűtőfolyadék szintjét, és fagyáspontját, továbbá fagyállóra cserélni az ablakmosó folyadékot. Mindenképpen ellenőriztesse az akkumulátort, télen nagyobb terhelésnek van kitéve az elektromos rendszer.  

Fontos lépés a nyári gumik lecserélése, ezek +7 fok alatt rideggé válnak, és nem képesek megfelelő tapadást biztosítani. A téli gumik lágyabb szerkezetűek, és más mintázatúak, ennek köszönhetően könnyebben tapadnak a hidegben és havas úton is.

A fentieken túl ajánlott az ablaktörlők ellenőrzése, ha kell, cseréje. A csíkozó, nem teljes felületet törlő ablaktörlő gumik balesetveszélyesek is, nem biztosítják a megfelelő kilátást az autóból vezetés közben. Az ajtógumik szilikonolajos ápolása és a zár olajozása is fontos lehet. Mindkettő a befagyást akadályozza meg, és könnyen nyithatóvá teszi autónk ajtóit még a legnagyobb mínuszokban is.

Készüljön a téli autózásra 68


Télen, amikor korán sötétedik, fontos, hogy autónk láthatósága tökéletes legyen, illetve hogy mi is megfelelően lássuk az utat magunk előtt. Érdemes tehát ellenőrizni az izzókat és a fényszóró beállítását is.

A kilátáshoz hozzátartozik még a szélvédő belső felületének megfelelő állapota. Elkerülendő az állandó párásodást, használjunk páramentesítő törlőkendőt vagy spray-t. Erős párásodás esetén használja a klímát, amely szárítja a levegőt, így a pára gyorsabban eltűnik az ablakok belsejéről. Ha feltűnően könnyen párásodik autója, érdemes megnézetni a pollenszűrő állapotát, vagy azt, hogy nincs-e nedvesedés a lábtérben.

Ebben az időszakban gyakori, hogy havat és jeget kell takarítani autónkról. Csak olyan eszközzel takarítsunk, amely nem karcolja autónkat. Ne csak az ablakokat tisztítsuk meg, legyen gondunk a karosszériáról is lesöpörni a havat, különösen a tetőről. Utóbbival megelőzhető a később fékezésnél a szélvédőre csúszó hótömeg, illetve az, hogy a szálló porhóval elvakítsuk menet közben a mögöttünk haladókat.

Készüljön a téli autózásra 69


Amennyiben jeges lenne az ablak, a leggyorsabb módszer a jégmentesítő spray, így percek alatt megszabadulhatunk a jégtől. Az ablaktörlővel már csak az olvadt jeget töröljük le, a fagyott jeget ne, mert így könnyen tönkretehetjük ablaktörlő lapátunkat!

Érdemes pár hasznos kiegészítőt bepakolnunk az autónkba, ha hosszabb útra indulunk. Nem árt ha van nálunk hólánc, továbbá ásó, amellyel kiáshatjuk magunkat a hóból, valamint pár pokróc, hogy ha elakadnánk és várnunk kell a segítségre, akkor legyen mibe beburkolózni. Ezenfelül érdemes ivóvizet tartani az autóban, és remek szolgálatot tehet egy vontatókötél és egy hosszabb elektromos (bika) kábel.  

Miután a hótól és jégtől megszabadítottuk az autót, a motor beindítása után azonnal induljunk is el. A motor terhelés alatt gyorsabban eléri üzemi hőfokát, így kevésbé kopog, mintha terheletlenül, üresben járatnánk. Ezzel a környezetet is megkíméljük a fölösleges kipufogógázoktól.

Ugyan télen a rossz idő miatt ritkábban visszük gépkocsinkat autómosóba, az autó tisztán tartása ugyanolyan fontos, mint a nyári időszakban. A jégmentesítésre használt anyagok általában maró hatásúak, és az autó aljára felkerülve szinte azonnal nekilátnak a fém alkatrészek gyengítésének. Éppen ezért ajánlott télen folyamatos használat esetén hetente egyszer gépi vagy kézi mosóba elvinni autónkat, ahol alulról az alvázat is le tudják mosni.