Ez sajnos kuka – hallotta az autóvillamossági műhelyben Rácz Tamás és mit volt mit tenni, főszerkesztőnk tegnap kifizetett egy új akkumulátort a család Voyagerébe. Az utóbbi napok szokatlan hidege kemény igénybevétel az autóknak, nem véletlenül adja fel oly sok autó akkumulátora. Négyéves kor felett végképp ne csodálkozzunk, ha az akku felmondja a szolgálatot.
Hogyan bikázzunk?
Átmeneti megoldásként a kocsit életre keltheti a bikázás, a hiányzó árammennyiség leszívása egy működő autó akkumulátorából. Először a donor akkumulátorának pozitív pólusát kössük a lemerült akkus kocsi pozitívjához, aztán jöhet a jó akku negatívja és a másik karom mehet a gyenge autó motorblokkjára, talán így beindul.
Ha az akku annyira elhagyta magát, hogy még kerregés sem érkezik az indítómotor felől, a két telep összekötésével a másik kocsi akkumulátoráról felölthetjük a gyengét. 2500 körüli fordulaton érdemes járatni a motort, mert alapjáraton alig termel a generátor és nem jutna áram az összekötött autó telepébe is.
10-15 perc töltés után próbáljunk újra indítózni! Ha jár a motor, a kábelt fordított sorrendben kell lebontani. Nem javasoljuk, de szükség törvényt bont alapon csináltunk már bikakábelt megblankolt hosszabbítóból.
Bajban a hűtőfolyadék
Az elgyengülő telep megakadályozza a motor beindítását, de ennél súlyosabb következményekkel járhat a hűtőfolyadék megfagyása. Ha ősszel elmaradt, benzinkutakon legalább most érdemes megméretni a hűtőközeg fagyáspontját. Mínusz 30 fokig legyen jó, mert a jég szétfeszítheti a motort, ha pedig jégdugó keletkezik a rendszerben, attól felforrhat a hűtővíz, károsodhat a hengerfejtömítés és a hengerfej.
A párától az ajtóhoz fagyhat gumitömítés
Baj lehet a fémhez fagyó ajtótömítésekkel, de ez megelőzhető. Elég a kédereket megtisztítani, majd áttörölni gyógyszertárban beszerzett glicerinnel vagy befújni szilikonos spray-vel. Jó hír, hogy a gázolaj dermedésétől, a paraffin kiválásától nem kell tartani, a töltőállomásokon kapható gázolajnak bírnia kell a mínusz 20 fokos hideget is.
Ezekben a napokban különösen fontos, de a teljes téli időszakra igaz, hogy legyen az autónkban jégkaparó, jégmentesítő spray, hóseprű, meleg hálózsák és nem távirányítós, kulccsal nyíló zár esetén a zsebünkben zárolajzó jégoldó.