Átlagosan egy órába telik megtenni csúcsforgalomban egy 20 perces autóutat az amerikai nagyvárosokban és környékükön: a közúti közlekedés torlódása 2011-ben 121 milliárd dollárba került országos összesítésben.
Mindez a Texasi A&M Egyetem Közlekedési Intézetének legfrissebb éves jelentéséből derül ki. (Az intézet tanulmányai az egyik legfontosabb alapnak számítanak az Egyesült Államokban a közlekedés javításának tervezéséhez.)
A 121 milliárd dolláros (26 ezer milliárd forint) összveszteségben nem csupán a feleslegesen elhasznált üzemanyag van benne, hanem az elvesztegetett munkaidő is. Az összegből a teherautósofőrök 27 milliárd dollárral „vették ki részüket”. 2010-ben nagyjából ugyanannyi, 120 milliárd dollár volt a forgalom zsúfoltsága miatti veszteség az országban.
A városokat tekintve Washingtonban a legsiralmasabb az ingázók helyzete, ott átlagosan csaknem három órába telik csúcsidőben megtenni egy olyan utat, amely – szabályosan haladva – gyér forgalom esetén csupán 30 perces. A legjobb a helyzet a floridai Pensacolában, ott csak 9 perc a dugóidő, mármint ennyi pluszperccel jár a csúcsforgalom.
A torlódással leginkább küszködő városok – és vonzáskörük – toplistája: Washington után Los Angeles, San Francisco, New York, Boston, Houston, Atlanta, Chicago, Philadelphia és Seattle.
A lehangoló adatok ellenére nem 2011 volt az eddigi legrosszabb „csigaév”, hanem 2005. Akkor 10 százalékkal még több üzemanyag ment veszendőbe, illetve szennyezte a levegőt. Az utóbbi esztendők jobb mutatói feltehetően a gazdasági válságnak köszönhetők.
Forrás: MTI