Amerika Colorado és Washington államában is legalizálták a marihuánát szabadidős célokra, így az ottani hatóságoknak azt is szondáznia kell, ki az, aki túlságosan be van tépve vezetéshez. Mert bódult állapotban vezetni még minden államban szigorúan tilos.
A törvényhozás meghatározta a szívás legális szintjét, de a spanglizó arcok számára felvetődik a kérdés, mi van, ha túlságosan alacsonyan húzódik a határ? Egy washingtoni tévécsatorna, a KIRO izgalmas kísérletet végzett. Egy csapat önkéntessel elszívattak egy izmosabb cigit, majd egy tanpályán, oktatói felügyelettel a volán mögé ültették őket.
A teszt érdekes és helyenként vicces eredményekkel zárul. A sofőrök mindegyike lényegesen jobban szét volt csapva, mint ahogy a törvény engedné, de a műsorba meghívott rendőrök, illetve a vezetők mellett ülő oktató szerint többségük magabiztosan uralta a kocsit. Abban csak reménykedni merünk, hogy a zsaruk nem kaptak egy-egy slukkot a fűből.
Akik nehezebben viselték a dolgot, azoknak a – filmvígjátékokből is ismerős – vezetői reakciója a következő volt: borzasztó lassan, túlzott óvatossággal kezdtek el hajtani – amit valószínűleg ők száguldásként éltek meg. A kormányt is óvatosan tekergették, a gázpedálon úgy lépkedtek, mint a hímes tojáson, néha igen komikus jeleneteket okozva, amik persze csak a tévéképernyőn viccesek, a valós forgalmi szituációkban bosszantóak és veszélyesek lennének.
Azokban az államokban, ahol legalizálták valamilyen célra a marihuánát, továbbra is nagy kérdés, hogyan lehet felelősségteljesen a forgalomba engedni azokat, akik a szer hatása alatt állnak. Észak-Amerikában van példa orvosi jellegű, fájdalomcsillapítási célú marihuána-használatra is. Ám a szer egészségügyi felhasználása után, amikor a páciensek a rendelőből szeretnének hazajutni, problémáik adódhatnak, mert ezt legálisan nem tehetnék meg.
Miközben a rendőrök is elismerik, a fű vezetőkre gyakorolt hatása nem hasonlítható például az alkoholhoz, mert a vezetők jobbára óvatosabbak lesznek a kontrollvesztés helyett. Így a helyi hatóságok nyilatkozataiból azt lehet leszűrni, hogy egyelőre a ‘nem nézek oda’ elv alapján kezelik a helyzetet, tehát ha valaki nem csinál galibát, azt békén hagyják.