Február közepéig tetemes károkat okozott a havazás, a jég és az ónos eső többek között a közlekedésben is. Több mint négyezer gépjárműkárt regisztrált már idén a Generali Biztosító, mely nagyrészt a havas, csúszós utak számlájára írható. A biztosító 200 millió forintot meghaladó kártérítést már ki is fizetett ezekre az esetekre, azonban a bejelentések feldolgozásával ez akár a többszörösére is nőhet.
A legtöbb baleset abból ered, hogy autók megcsúsznak és egymásnak ütköznek, vagy az árokban kötnek ki. A mostani havazás miatt ennek jelentősen megnő a veszélye, így az idei tél utolsó zord napjain is érdemes nagyon körültekintően vezetni.
A legtöbb esetben a kár megcsúszás, vagy ráfutás nyomán előálló ütközés, de nem ritka a jeges úton történő megcsúszásból eredő árokba hajtás sem. Több olyan esettel is találkoztak a társaság szakemberei, amikor az autó vezetője előzés közben rásodródott a havas úton feltorlódott hóbuckákra és máris az árokban végződött a hétvégi rokonlátogatás. Nem ritkák a parkolás ideje alatt keletkező sérülések, amikor a háztetőkről lezuhanó hó, vagy jégtömb horpasztja be a motorháztetőt és töri be a szélvédőt.
Javaslatok
Azoknak, aki ebben a havas és hideg időszakban kelnek útra, nem árt alaposan felkészülniük, mert a téli utakon gyakoribbak a balesetek vagy a műszaki hibák, és nehezebben jön a segítség.
A legfontosabb, hogy az adott körülmények között a legjobban lássuk az utat és a forgalmat. Éppen ezért az elöregedett ablaktörlő gumikat cseréljük le, az autó lámpáit pedig gyakrabban mossuk le, hiszen a felcsapódó sár lényegesen gyengíti a fényerejüket. Emellett fontos, hogy legyen az autóban jégkaparó, jégoldó spray, és fagyálló ablakmosót használjunk.
Mindig a fényviszonyoknak és időjárási körülményeknek megfelelően válasszuk meg a követési távolságot és a vezetési stílust. Ha lassabban, az autó előtt több helyet hagyva vezetünk, kisebb a kockázata a baleseteknek, egy rossz manőver könnyebben korrigálható. Tartsuk észben, hogy télen a fékút hosszabb, mint máskor.
Hosszabb utazás előtt érdemes az autóba bekészíteni takarót, meleg ruhadarabokat, vontatókötelet, némi ételt és italt, valamint egy lapátot is – ha esetleg a hóból kellene kiásni az autót. Indulás előtt kérjünk tájékoztatást az Útinformtól, illetve interneten nézzünk utána, hogy az úticélunk környékén milyen az időjárási viszonyok.
Forrás: Generali