Kevesebb pénzt kaptak az autósok 1
Kevesebb pénzt kaptak az autósok 15


Tízéves mélypontra esett vissza 2012-ben a kárkifizetések mértéke a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál (kgfb), ugyanakkor ez nem ellensúlyozza a díjbevétel csökkenését, így nem lehet a tarifák további mérséklődésére számítani – írta a Világgazdaság.

A lap keddi számában a PSZÁF adatai alapján ismerteti: valamivel több mint 58 milliárd forintot fizettek ki tavaly a biztosítók a kgfb területen bekövetkezett károk után, amely 5,8 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbihoz képest.

Ezzel a kárkifizetések összege tízéves mélypontra esett, hiszen hasonlóan alacsony mennyiségre 2003-ban volt utoljára példa. A visszaesés ugyanakkor nem jelenti automatikusan a tarifák további csökkenését, hiszen a díjbevételek összege is csökkent, ráadásul jóval markánsabb mértékben: a tavalyi, 74,8 milliárdos díjbevétel 12,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A kárkifizetések hátterében több tényező is meghúzódik. A legfontosabb, hogy a biztosított járművek átlagéletkora a válság időszakában ismét nőni kezdett, hiszen drasztikusan visszaesett a forgalomba helyezett új gépkocsik száma. Ebből eredően az egy káreseményre jutó kifizetés is mérséklődik, hiszen egy öreg autó forgalmi értéke, és azon keresztül az utána kifizetendő összeg is jóval alacsonyabb. Másrészt a közúti balesetek száma is csökken Magyarországon, amely jelentős részben a járművek alacsonyabb futásteljesítményével magyarázható.

A tarifák még mindenesetre komoly mérséklődést mutattak 2012-ben, akár a kgfb-ről, akár a casco szerződésekről van szó.

A Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint tavaly folytatódott – igaz, érezhető mértékben lassult – a környező országokhoz képest alacsonynak számító gépjármű-biztosítási termékek átlagdíjának mérséklődése. A casco 82 100 forintos átlagdíja 8,4 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás átlagos díja 19 600 forint volt 2012 végén, ami töredéke az európai uniós átlagnak – írta a Világgazdaság.

Forrás: Világgazdaság