Sok ezer autót rongált meg jégeső a németországi Wolfsburgban, ahol a Volkswagen konszern legnagyobb gyára működik – német lapok beszámolói szerint.
A több mint 50 ezer embert foglalkoztató gyár térségében július végén vonult át egy front pusztító erővel. A jégeső összesen 28 ezer autót rongált meg a világ legnagyobb autógyáraként számon tartott üzemben és környékén. A kár teljes nagyságát egyelőre nem sikerült megállapítani, de az biztos, hogy a szabad ég alatt sorakozó új gyártmányok közül is több ezer megsérült – mondta pénteken a Volkswagen egyik szóvivője.
Az autókat egy úgynevezett átvilágító alagútban kell megvizsgálni, hogy a legapróbb horpadásokat is észrevegyék. A gyárat „csak 100 százalékig hibátlan gépkocsi” hagyhatja el – emelte ki a szóvivő.
Az alagút rendszerint foglalt, a gyártósorokról naponta kikerülő 3800 autó végső ellenőrzését hajtják végre benne, a jégeső miatt így várhatóan hetekig torlódnak a második átvizsgálásra váró Volkswagenek az üzemcsarnokokból érkező friss gyártmányokkal.
A dpa hírügynökség szerint a gyártó külső segítség bevonásával próbálja kezelni az Alsó-Szászország tartományban működő üzemben kialakult rendkívüli helyzetet.
A tartomány legnagyobb biztosítója, a VGH szerint a július végi jégeső rekord nagyságú kárt okozott, több tíz milliárd forint is lehet. A cég ügyfeleinél legkevesebb 21 ezer káresemény történt, ebből nagyjából 10 ezer esetben gépkocsi sérült meg.
Nem ez az első eset, hogy hasonló méretű pusztítást végez a jég. Öt éve a Volkswagen emdeni üzeménél sérült meg több ezer autó.
A jégeső a csapadék egy olyan formája, ami akkor alakul ki, amikor a zivatarban jelenlevő feláramlások a légkör extrém hideg rétegeibe esőcseppeket szállítanak magukkal, ahol azok szilárd halmazállapotúvá fagynak és a kialakuló jégszemek a zivatar leáramlásába kerülve a felszínre hullanak.
A zivatarok többségében kialakulnak jégszemek, csak az esetek egy részében ezek a felszínre érve elolvadnak. Akkor beszélünk jégesőről, ha a jégdarabok átmérője eléri vagy meghaladja az 5 mm-t. Ennél kisebb méret esetén jégdaráról van szó.
Forrás: MTI, wikipédia